Mała firma

Jak zapewnić zwinność małej firmy

Metodyka zwinna czyli inaczej zwinność firmy: nowe podejście, programiści komputerowi adaptują na całym świecie przenika obecnie także do zarządzania firmą. Czym jest zwinny biznes i co zrobić, żeby Twoja firma była rzeczywiście zwinna? Czy _zwinność _to tylko kolejny modny termin, czy rzeczywiście warto zwrócić na ten aspekt uwagę?

Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Manifest Agile

Wszystko zaczęło się od wyprawy na narty: W roku 2001 kilku zapalonych programistów komputerowych – myślących niezależnie i nieszablonowo i będących propagatorami tak zwanej Metodyki Programowania Ekstremalnego - umówiło się na wyjazd do Wesatch w Utah, aby pojeździć na nartach, odpocząć i porozmawiać o swoich pomysłach. Podczas wyjazdu opracowany został Manifest Agile czyli Manifest zwinnego wytwarzania oprogramowania, w którym zawarte zostały cztery główne wartości, na których opiera się ta idea:

  • Użytkownicy i interakcje zamiast procesów i narzędzi
  • Funkcjonalne oprogramowanie zamiast złożonej dokumentacji
  • Współpraca z klientem zamiast negocjacji umów
  • Reagowanie na zmiany zamiast ścisłego trzymania się planu

Celem dla programistów było stanie się bardziej kreatywnym i szybszym w dostosowywaniu się do wciąż zmieniającego się środowiska i potrzeb, by móc tworzyć programy, które są rzeczywiście funkcjonalne i wspomagające dla użytkowników. Od tego czasu metodyka zwinna została poszerzona o takie koncepcje jak Scrum, lean management (szczupłe zarządzanie) oraz opowieść dla użytkownika, które zaczęto wdrażać w działach IT na całym świecie.

Burza mózgów Zwinni programiści angażują się w nieustanny dialog na temat tgo, co się sprawdza. (Zdjęcie stock.adobe.com | UBER IMAGES)

Jedną z przyczyn pomyślności takiego podejścia jest niemal paradygmatyczny zwrot w kierunku użytkownika i rzeczywistego środowiska, co możliwe jest dzięki ścisłej i ciągłej współpracy międzykulturowej i międzydyscyplinarnej. Zamiast opracowywania abstrakcyjnego konceptu, a potem trzymania się go za wszelką cenę, programiści angażują się w ciągły dialog z użytkownikami na temat ich potrzeb i tego, co się rzeczywiście sprawdza, dyskutują na temat przeszkód i znajdują nowe rozwiązania. Podobną strategię możesz zastosować również w swojej firmie - sprawi to, że stanie się ona bardziej odporna i odniesie większy sukces.

Czym jest zwinny biznes?

Zgodnie z białą księgą Konsorcjum Zwinności Biznesowej, zwinność ma na celu:

zapewnienie firmom i osobom indywidualnym lepszej adaptacyjności, kreatywności i odporności w radzeniu sobie ze złożonością, niepewnością i zmianami.

Tak więc zwinność biznesowa to coś więcej niż modne słówko w zarządzaniu, może być ona odpowiedzią na wyzwania związane z wciąż zmieniającym się środowiskiem biznesu, jakich obecnie doświadczamy. Wymaga ona głębokich przemian, skupienia się na ludziach, którzy tworzą, zarządzają i używają naszego produktu. Wspomniana grupa programistów nie stała się zwinna z dnia na dzień, nie wystarczyło tu skorzystanie z tablicy kanban. Prawdziwie zwinna firma musi się zmienić od poziomu samego DNA. Czyli zrobić dokładnie to, co jak wskazują naukowcy, dzieje się w przyrodzie: DNA może być zmieniane i rzeczywiście ulega ono zmianom, aby zaadaptować się do zmian w środowisku - Ty możesz zrobić to w swojej firmie.

Zwinność Twojej małej firmy

Bycie zwinnym oznacza zdolność do szybkiego reagowania na zmiany. Jeśli przystępujesz dzisiaj do realizacji nowego projektu, do czasu gdy projekt zostanie ukończony, jego założenia i związana z nimi komunikacja mogą ulec zmianom. W tym momencie nie ma więc sensu spisywanie całego konceptu i zatrudnianie ludzi z myślą o tym, że za kilka miesięcy Twój projekt ujrzy światło dzienne. Aby być w pełni elastycznym, potrzebna jest Ci struktura, która umożliwi Ci ustalanie mniejszych celów, nieustanne monitorowanie środowiska i przystosowywanie się do niego na bieżąco. Lecz jak to osiągnąć?

Jak stać się prawdziwie zwinnym?

Przede wszystkim będziesz potrzebować niewielkiej lecz silnej grupy wysoce zmotywowanych osób, które nie będą się obawiać podejmować ryzyka, podsuwać nowych pomysłów i którzy będą czuli, że ich praca wnosi do firmy coś dobrego. Jako właściciel firmy i jej lider musisz postawić przede wszystkim na ludzi miejscu i raczej wspierać ich zamiast wydawać polecenia.

elastyczność wzmacnia zespół

Będziesz potrzebować grupy zmotywowanych osób, które nie obawiają się podejmować ryzyka. (Zdjęcie: Adobe Stock | I Believe I Can Fly)

Zaufanie i przejrzystość to główne cechy zwinnej firmy. Ufaj swoim ludziom i powierzaj im odpowiedzialne zadania. Pozwól im pracować we własnym tempie, w elastycznych godzinach pracy, a zdobędziesz dzięki temu ich lojalność. Stwórz taką kulturę komunikacji, aby każdy mógł się wypowiadać i podsuwać nowe pomysły, nawet jeśli te pomysły będą zupełnie wbrew Twoim najgłębszym przekonaniom. Nie porzucaj swoich celów, lecz dziel duże projekty na mniejsze zadania. Nie próbuj dążyć za wszelką cenę do perfekcji, lecz jednocześnie udoskonalaj swój produkt. Współpracuj, zamiast wydawać polecenia - i zawsze, ale to zawsze bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim zespole.

Możemy Ci w tym pomóc!

Czy to wszystko brzmi jak czarna magia? Wcale nie musi tak być! W zwinnym podejściu do funkcjonowania firmy może pomóc Ci nasz inteligentny program,  zistemo. Korzystaj z rejestratora czasu pracy, aby mieć pewność, że każdy z członków Twojego zespołu zawsze wie, kto nad czym, gdzie i kiedy pracuje.

Dzięki naszym funkcjom zarządzania projektem, możesz grupować zadania w projekty lub tworzyć zadania podrzędne. Zintegrowany z programem messenger umożliwi Ci komunikację z zespołem w czasie rzeczywistym - bez względu na to gdzie jesteś - na tablecie, laptopie lub telefonie. A teraz wszystko, co musisz zrobić to zabrać się po prostu do pracy, aby stworzyć coś, co będzie stanowiło wartość dla nas wszystkich. Z góry Ci za to dziękujemy.

Pozdrawiam, zistemo

mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą


Również interesujące

Sztuczna inteligencja w biznesie – czy roboty przejmują biznes?

Samo-prowadzące się samochody oraz sprzątające roboty nie są dziś jedynie wytworem wyobraźni rozmarzonych naukowców. Roboty, automatyzacja i sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intellignece – AI) mają coraz większy wpływ na nasze życie.

firma mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

Twoja firma w serwisie społecznościowym: 5 kroków do tworzenia ciekawych treści – i uniknięcia poważnej pułapki

Czy Twoja firma ma stronę na Facebooku? Konto na Twitterze, Instagram lub LinkedIn? Marketing w mediach społecznościowych spędza sen z powiek wielu właścicielom małych firm. Lecz nie bój się! Poznaj podstawowe fakty, dzięki którym wzniesiesz swoją firmę na wyższy poziom komunikacji.

freelancer klienci mała firma przyszłość pracy

Zarządzanie obecnością w pracy: elastyczny czas pracy, urlopy i przerwy

Elastyczny czas pracy, urlopy i wszelkiego rodzaju dni wolne: czy Twój rejestrator czasu pracy jest tak elastyczny jak Twoja firma? System pracy biurowej od 9 rano do 5 po południu przechodzi już do lamusa.

ewidencja czasu pracy mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

7 Faktów dotyczących email marketingu – czy newslettery przechodzą do lamusa?

Liczni spece od email marketingu ogłosili śmierć newslettera jako formy marketingu, podczas gdy inni twierdzą, że jest on wciąż żywy. Kto ma rację? Przejrzyjmy się faktom. Newsletter nie żyje. Czy aby na pewno?

mała firma marketing zarządzanie firmą

Nadgodziny i dodatkowe godziny: jak skutecznie nimi zarządzać

Terminy gonią. Szef żąda, żeby zadanie zostało ukończone dziś wieczorem. A może musisz pracować dwie zmiany pod rząd, by zastąpić chorego kolegę. Tak, czasami nadgodziny są konieczne. Jest to rzecz jak najbardziej normalna i nie stanowi problemu, o ile jesteś za to odpowiednio wynagrodzony.

freelancer mała firma praca i rodzina rejestracja czasu zarządzanie firmą

Zależy Ci na finansowej stabilności Twojej firmy? Pomoże Ci w tym zaliczkowanie!

Zaliczkowanie, przedpłaty, umowy zaliczkowe: stabilność finansowa nierzadko przyprawia przedsiębiorców o ból głowy – szczególnie właścicieli małych firm, freelancerów i przedsiębiorców solowych. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób zaliczkowanie może stać się lekarstwem na Twoje zmartwienia dotyczące finansów.

faktury i kosztorysy freelancer zaliczka zaliczkowanie zarządzanie firmą

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.