Zarządzanie firmą

Jak elastyczny czas pracy może umocnić Twoją małą firmę

Czy wiesz, że aż 96% pracowników biurowych – często spędzających w biurze cały dzień – twierdzi, że skorzystałoby na tym, gdyby w ich firmie wprowadzono elastyczny czas pracy? Prawda jest jednak taka, że tylko 47% z nich ma taką możliwość. Lecz biorąc pod uwagę liczne korzyści związane z elastycznym czasem pracy, co jeszcze powstrzymuje Ciebie, jako właściciela firmy, przed jego wprowadzeniem? Przeczytaj ten artykuł i przygotuj się na uelastycznienie swojej firmy.

Zalety elastycznego czasu pracy

Możliwość pełnej elastyczności w ciągu dnia pracy jest bardzo satysfakcjonująca. Szwajcarscy naukowcy wykazali w swoich badaniach, że taka elastyczność wpływa korzystnie na motywację, zdrowie i równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym, nawet jeśli wiąże się ona z pracowaniem większej ilości godzin i przez dłuższy okres czasu. Jest jednak jeden, ale zasadniczy warunek: korzyści widoczne są tylko wtedy, gdy elastyczność idzie w parze z prawdziwą niezależnością. Jeśli prowadzisz firmę, może to być dla Ciebie niespodzianką. Choć może niekoniecznie. Pomyśl: jako właściciel małej firmy, prawdopodobnie dobrze czujesz różnicę pomiędzy byciem swoim własnym szefem (nawet jeśli nim nie jesteś), a pracowaniem dla kogoś innego. Takie poczucie bycia odpowiedzialnym za samego siebie mężczyzną czy kobietą może być czasem nieco przytłaczające, ale znacznie częściej jest ono bardzo satysfakcjonujące.

elastyczny zespół

Dzięki niezależności praca jest satysfakcjonująca. (Zdjęcie: Adobe Stock | nd3000)

Niezależność, elastyczność i motywacja wewnętrzna

Bardzo prawdopodobne jest, że jako właściciel firmy pracujesz o wiele więcej godzin niż gdybyś pracował jako czyjś pracownik. Jest tak, ponieważ gdzieś w głębi siebie chcesz tego, coś Cię do tego popycha. Chcesz zakończyć zadanie, chcesz, aby Twoja firma osiągnęła sukces. Masz więc to, co psychologowie nazywają „motywacją wewnętrzną”, w pełni angażujesz się w swoją pracę, ponieważ w naturalny sposób Cię ona satysfakcjonuje. Gdy jednak tylko to poczucie niezależności na moment zniknie, a pojawia się poczucie, że utknąłeś gdzieś wśród wymagań innych, prawdopodobnie dopadnie Cię stres. Tak samo jest z Twoim zespołem: statystyki pokazują, że pracownicy, którzy zaufali swoim pracownikom dając im niezależność co do godzin pracy, zostają za to wynagrodzeni lojalnością, wydajnością i pracowitością swoich pracowników.

Jak elastyczne godziny pracy wzmacniają zespół

elastyczność wzmacnia zespół

Elastyczny czas pracy wzmacnia zespół (Zdjęcie: Adobe Stock | I Believe I Can Fly)

Specjaliści z Werk przeprowadzili niedawno ankietę wśród 1583 pracowników biurowych będących przedstawicielami różnych firm amerykańskich. Okazało się, że liczba pracowników, którzy chcieliby elastycznego czasu pracy jest zdumiewająco niezmienna – bez względu na to, w jakim wieku byli badani, czy mieli dzieci czy nie, czy byli to mężczyźni czy kobiety – od 95% do 97% zgodnie twierdzi, że potrzebna jest im większa elastyczność. Podawane powody były różne: opieka nad dzieckiem lub członkiem rodziny, problemy zdrowotne wymagające regularnych zabiegów, niewygodny dojazd do pracy, potrzeba utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Badanie przeprowadzone niedawno w Europie tu także wykazało podobną rozbieżność pomiędzy rzeczywistymi godzinami pracy, a tymi preferowanymi przez pracowników, a głównymi powodem było to, że szczyt godzin pracy pokrywa się z godzinami, kiedy potrzeba opieki nad dziećmi jest największa. Tak więc elastyczny czas pracy pozwala ludziom na zajęcie się najbliższymi i zadbaniem o samych siebie. Pozwala on im ma prowadzenie życia takiego, jakiego chcą – co Twojej firmie daje z kolei zdrowszego, bardziej zadowolonego i wydajnego pracownika zespołu.

Co powstrzymuje Cię od przejścia na elastyczny czas pracy?

Na elastyczności czasu pracy korzysta każdy. Jest on korzystny dla Ciebie, Twojego zespołu, a może także dla przyszłych pokoleń. Zamiast więc pytać, po co jest Ci potrzebny elastyczny czas pracy, zapytaj się może lepiej: co powstrzymuje mnie przez wprowadzeniem takiej elastyczności? Może jest to strach przed utratą kontroli nad swoimi pracownikami? Jeśli naprawdę wydaje Ci się, że gdy tylko spuścisz swoich pracowników z oka, będą oglądać telewizję zamiast pracować, to chyba czas na przemyślenie strategii kadrowej w firmie.

A może boisz się, że już nigdy nie uda Ci się zgromadzić ich wszystkich razem w jednym pokoju? Istnieją różne modele elastycznego czasu pracy, w niektórych z nich ustala się na przykład pewne „stałe godziny”, w których obecność w biurze jest obowiązkowa. Zidentyfikuj potrzeby swojej firmy oraz swoje obawy, przedyskutuj to wszystko ze swoimi pracownikami i znajdź model, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom Twoim i Twojej firmy.

Rejestracja czasu pracy

Inteligentna rejestracja czasu pracy ułatwia wprowadzenie elastycznych godzin w zespole.

Najważniejsze jest, aby znaleźć złoty środek – punkt, w którym wszyscy będą czuć się docenieni, a jednocześnie odpowiedzialni – i w którym Ty, jako właściciel firmy, zachowasz komfortowe poczucie kontroli nad sytuacją. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci przebrnąć przez najtrudniejsze aspekty zarządzania elastycznym czasem pracy, takie jak organizowanie pilnych spotkań, ewidencja przepracowanych godzin pracy czy po prostu weryfikowanie, kto co w danym momencie robi. Wypróbuj nas! Przejdź na elastyczny czas pracy.

Pozdrawiam, zistemo

elastyczny czas pracy ewidencja czasu pracy praca a rodzina przyszłość pracy zarządzanie firmą


Również interesujące

Program do liczenia godzin pracy: 6 najważniejszych funkcji

Inteligentna ewidencja czasu pracy to coś więcej niż zapisywanie przepracowanych godzin. Program do liczenia godzin pracy ma pomóc Tobie i Twojemu zespołowi pracować bardziej efektywnie. Wykorzystywać przepracowany czas w najbardziej optymalny sposób i umożliwić balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

ewidencja czasu pracy rejestracja czasu

Sprawozdanie zysków i strat: czy mój biznes się opłaca?

Sprawozdanie zysków i strat, deklaracja dochodowa, dochód netto i zysk operacyjny… Czy domyślasz się już, do czego zmierzamy? Tak, masz rację. Czas wziąć byka za rogi i zadać sobie przyprawiające o dreszczyk pytanie:

mała firma wydatki zarządzanie firmą

Mass mailing, masowa wysyłka maili z życzeniami

Święta to sezon na wysyłanie życzeń. O tej porze roku nasze skrzynki odbiorcze wypełnione są wiadomościami. Wszyscy otrzymujemy życzenia świąteczne od znajomych, współpracowników i partnerów w interesie. zistemo umożliwi ci pełną kontrolę nad procesem przesyłania wiadomości e-mail, dzięki prostemu wykorzystaniu eksportowanych adresów.

masowa wysyłka maili

Prosta ewidencja wydatków

Czy notujesz skrzętnie wszystkie wydatki swojej firmy? Pozwól, że zgadnę: masz taki zamiar. Jeśli będziesz miał na to czas. Na razie, trzymasz wszystkie rachunki w pudełku po butach. Albo w szufladzie.

ewidencja wydatków

Nie ma to jak Slow Biznes!

Twój biznes rozkręca się powoli? Nie martw się! Slow biznes jest teraz w modzie. Tak, naprawdę. W obecnej – nieco zwariowanej – sytuacji ekonomicznej, gdy ogromne firmy zostają zamykane, a start-upy wyrastają jak grzyby po deszczu, nieśpieszne podejście do interesów może uratować twoją firmę.

biznes

4 zasady efektywnego zarządzania zespołem wirtualnym – Wielki sekret ujawniony

Dzień Dobry, ekipo! A może raczej Dobry Wieczór? Praca z zespołem rozlokowanym w kilku strefach czasowych staje się coraz bardziej powszechna. Twój programista może pracować na Węgrzech, ekspert od marketingu w Londynie, a księgowa pochodzić z Monachium: zespoły międzynarodowe – a zatem w głównej mierze wirtualne – przestały być już rzadkością.

przyszłość pracy zarządzanie firmą

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.