Miejsce pracy

Jak stworzyć miejsce pracy przyjazne rodzinie?

W dzisiejszym świecie, 70% osób pracujących, zarówno kobiet jak i mężczyzn, czuje się rozdartych pomiędzy rodziną a pracą. Stres, rozwody, rozbite rodziny – oto rezultat. Nadszedł czas, by stworzyć miejsca pracy, które będą przyjazne rodzinom!

Nie martw się: wcale nie musisz otwierać dziennego ośrodka opieki dla dzieci, aby prowadzić firmę przyjazną rodzinie. Nie jest to aż tak skomplikowane… Jedyne, co trzeba zrobić, to zastosować 4 proste strategie – strategie, które nic nie kosztują.

Jak sprawić, by Twoja firma była przyjazna rodzinie

Frank Gärtner / adobe.stock.com

Frank Gärtner / adobe.stock.com

Poznaj Annę. Anna ma 29 lat i jest osobą dobrze wykształconą. Od pięciu lat ciężko pracuje, by z mozołem wspinać się po szczeblach kariery zawodowej. Jako kierowniczka działu marketingu w niewielkiej spółce bezpośrednio podlega dyrektorowi głównemu i właścicielowi firmy. Anna kocha swoją pracę, ze wzajemnością: świetnie do siebie pasują. Tyle że Anna jest teraz w 8 miesiącu ciąży.

Kara macierzyństwa vs. bonus ojcostwa

W roku 2012 Marie Slaughter głośno pytała: „Dlaczego kobiety nie mogą mieć wszystkiego?" Obecnie jest rok 2017. Sheryl Sandberg w swojej książce „Włącz się do gry”, już od czterech lat uczy pracujące matki jak mogą „włączyć się do gry”. Mimo to, w pracy Anny, jej nienarodzone jeszcze dziecko wciąż postrzegane jest jako kłopot. Pracujące matki nie są dobrze postrzegane w świecie biznesu. Przeciętnie zarabiają one mniej niż kobiety bezdzietne, a jeszcze mniej w porównaniu z pracującymi ojcami. Wyjątkiem są tu kobiety naprawdę dobrze zarabiające na wysokich stanowiskach, które mają możliwość korzystania z wysokiej jakości opieki nad dziećmi przez cały czas – czasem nawet w formie biurowego żłobka. Zwykłe pracujące mamy są jednak często postrzegane jako mniej profesjonalne i mniej kompetentne niż ich bezdzietne koleżanki. Częściej są zwalniane, a rzadziej zatrudniane. Z drugiej strony wydaje się, że pracujący ojcowie korzystają pod względem finansowym i zawodowym na posiadaniu dzieci: zarabiają więcej, powierza im się większą odpowiedzialność, ogólnie są postrzegani jako bardziej kompetentni.

Konflikt praca – rodzina

Powiedzmy, że po urodzeniu dziecka Anna wraca do pracy, w stylu propagowanym przez autorkę “Włącz się do gry”: poświęca się pracy zupełnie. Kiedy jest w domu, z czułością opiekuje się dzieckiem, lecz kiedy jest w pracy, wie, że ktoś inny troszczy się o jej dziecko z nie mniejszą czułością. Czasem udaje jej się wymknąć, by zająć się tym, czym zajmują się matki: na przykład karmieniem piersią swojego dziecka. Lecz zaraz zaraz, przecież Anna włącza się do gry! Nagłe spotkanie o 17.30, a potem nieco niespodziewany obiad z przełożonymi? Nie ma sprawy – tata przejmie stery w domu. Dwutygodniowe warsztaty w Gwatemali, które zaczynają się w przyszły wtorek? Anna ma na to sposób: dziecko i niania pojadą z nią – oczywiście na jej koszt. Brzmi nieźle, prawda? Tyle, że spora część z Was pomyślała sobie pewnie: „ojej, biedne maleństwo” albo „co za okropna matka”. I wiecie co? Bardzo możliwe, że tak właśnie myśli też sama Anna, choć to przecież nieprawda. Wszyscy jesteśmy niewolnikami stereotypów dotyczących płci. Czy na przykład ocenialibyście umiejętności rodzicielskie ojca na podstawie jego zaangażowania w pracę?

Pozbądźmy się stereotypów związanych z płcią!

Każdy ojciec czuje, że ma prawo zrelaksować się na drinku z kolegami po pracy i wciąż być postrzeganym jako „wspaniały tatuś”. Pracujące matki czują się niedoceniane zarówno w pracy jak i w domu. Mimo, że badania wyraźnie wykazują, że dzieci korzystają na tym, że ich matki pracują, pracujące matki czują się mocno ograniczone przez stereotypy dotyczące podziału ról na kobiece i męskie. Lecz nie dotyczy to wyłącznie matek. Jak wynika z Indeksu Modern Family 2017, 53% młodych ojców wolałoby zmienić swoją obecną pracę na mniej stresującą – oraz spędzać więcej czasu z rodziną. Dlaczego tego nie robią? Ojcowie, którzy podejmują się przejąć część obowiązków domowych, otrzymują aprobatę, lecz niestety jednocześnie ich kariera zostaje spowolniona, podobnie jak jest to w przypadku kobiet. Aby stworzyć miejsce pracy przyjazne rodzinie, trzeba by dać możliwość zarówno matkom jak i ojcom, by mogli być pełnymi poświecenia pracownikami, a jednocześnie wspaniałymi rodzicami. Jest to w Twoich rękach, jako ich pracodawcy.

4 strategie pozwalające na utworzenie miejsca pracy przyjaznego rodzinie

goodluz / adobe.stock.com

goodluz / adobe.stock.com

1. Wprowadź elastyczny czas pracy

Pozwól Annie samej zdecydować, które godziny poświęci na pracę, a zdobędziesz zmotywowaną i lojalną pracowniczkę. To naprawdę proste. Elastyczny czas pracy – po angielsku flexitime – może oznaczać pracę na niepełny etat (np. praca w biurze od 10-15) lub na pełny etat, lecz z możliwością odbierania dzieci ze szkoły, wizyt u lekarza lub tym podobnych spraw. Zobaczysz: taka elastyczność stanie się dla pracowników czynnikiem wielce motywującym. Jeśli pracownik ma szansę sam ustalać i kontrolować swój harmonogram, zdecydowanie będzie bardziej usatysfakcjonowany, bardziej efektywny i lojalny wobec swojego pracodawcy.  

2. Pozwól im pracować w domu

Dziecko Anny zachorowało. Zamiast iść na L-4, Anna włącza czasomierz, sprawdza skrzynkę odbiorczą i rozpoczyna pracę – podczas gdy gorączkujące dziecko śpi. Jeśli umożliwisz pracowniczce pracę w domu, będzie ona mogła być ze swoim chorym maluchem, a Ty jednocześnie dotrzymasz wszystkich terminów wobec swoich klientów – każdy na tym dobrze wyjdzie.  Wykorzystane w odpowiedni sposób, domowe biuro lub telekomunikacja to bardzo dobre narzędzia pomagające rozwiązać konflikt praca – rodzina. Przy dzisiejszych rozwiązaniach online, jest to znacznie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.  

3. Ogranicz spotkania

„A co ze spotkaniami?” – szef Anny martwi się, jak elastyczny czas pracy i przeniesienie biura do domu wpłynie na pozostałych członków ekipy. „Nic się nie martw” – mówi Anna – „tak wszystko poukładam, że będę mogła brać w nich udział. Przecież i tak używamy Skype’a do spotkań z większością klientów.” Jednym z największych zmartwień pracodawców związanych z elastycznym czasem pracy lub zabieraniem pracy do domu są spotkania: jeśli każdy pracownik będzie przychodził i wychodził, kiedy mu się podoba, spotkania będą zupełnie niemożliwe. Nie martw się. Mało prawdopodobne jest, że Twoi pracownicy zaczną nagle pracować w nocy, a spać w dzień. W ich własnym interesie leży, aby praca została wykonana w rozsądnych godzinach dnia. Postaraj się im to ułatwić i ogranicz spotkania służbowe do godzin przyjaznych rodzinie. Korzystanie z nowych form komunikacji, takich jak Slack lub Skype i maksymalnie efektywne wykorzystanie czasu spotkania to kolejne czynniki warte rozważenia.

4. Praca na niepełny etat lub podział obowiązków

„Chciałabym mieć wolne piątki” – mówi Anna – „do czasu, aż moja sytuacja w domu trochę się uspokoi.” Jako pracodawca, martwisz się: kto zastąpi Annę podczas jej nieobecności? Lecz Anna ma już gotowe rozwiązanie: znalazła młodego, utalentowanego studenta marketingu, który chętnie skorzysta z możliwości zarobienia paru złotych i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego – a tak się składa, że piątki mu pasują. Teraz masz dwa talenty w ekipie za cenę jednego. Wielu właścicieli małych firm obawia się przyjmować pracowników na niepełny etat i dzielić obowiązki pomiędzy kilka osób. Lecz nie powinni! Osoby pracujące na część etatu są zazwyczaj dobrze zmotywowane do pracy, bardzo efektywne i bardziej lojalne wobec pracodawcy niż pełnoetatowi pracownicy. Zaufaj im, a zobaczysz, że wszystko będzie świetnie działać. Szczególnie przy dzisiejszych możliwościach technicznych, takich jak monitorowanie czasu pracy online.

Ile kosztuje prowadzenie firmy przyjaznej rodzinie? Nic.

Ile więc będzie Cię kosztować prowadzenie firmy przyjaznej rodzinie? Zupełnie nic. Jak wykazuje badanie przeprowadzone w roku 2011, nie przynosi to dodatkowego zysku, lecz nie powoduje także żadnych strat. Inwestycja i jej rezultat są całkowicie zbilansowane. Oczywiście dodatkowym bonusem jest coś, czego nie da się zmierzyć: zdrowsza, szczęśliwsza atmosfera w miejscu pracy oraz w rodzinie, której dany jest czas i możliwość rozwoju. Tak, jak to zawsze powinno być. Co Ty o tym sądzisz? Jakie są Twoje strategie na przezwyciężenie konfliktu praca – rodzina?

Pozdrawiam, zistemo

mała firma praca i rodzina przyszłość pracy


Również interesujące

Przedsiębiorczość solo czy praca zespołowa? 5 zalet i wad

Jak odnieść sukces w biznesie bez korzystania z atutów pracy zespołowej? Zostań przedsiębiorcą solo! Elektrycy, badacze i osoby kreatywne często wolą pracować samodzielnie. Choć trudno w to uwierzyć, nierzadko odnoszą oni sukces.

przedsiębiorczość solo

Podatek obrotowy, dochodowy i od działalności gospodarczej: który z nich powinienem zapłacić?

Jakie podatki musi płacić właściciel małej firmy? Czy freelancerzy muszą płacić podatek od działalności gospodarczej? Co to jest VAT? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się najistotniejszych faktów dotyczących deklaracji podatkowych. Doradztwo podatkowe dla właścicieli małych firm Każdego roku miliony właścicieli małych firm oraz osób samozatrudniających się przeżywa katusze, gdy nadchodzi oczekiwany z przerażeniem czas rozliczeń podatkowych.

freelancer mała firma podatki zarządzanie firmą

Bezpieczeństwo danych, przechowywanie w sieci i program Safe Harbour

Do jakiego stopnia nasz system zarządzania bazą danych jest bezpieczny? Czy informacje przechowywane w sieci są rzeczywiście prywatne? Tyle się mówi o atakach hakerów lub innych podglądaczy: myślę, że czasem każdy z nas martwi się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych w Internecie.

bezpieczeństwo danych

Zarządzanie zespołem w chmurze internetowej

Czy gotów jesteś na zarządzanie zespołem na miarę XXI wieku? Kierowanie zespołem wygląda dziś zupełnie inaczej niż zaledwie dziesięć lat temu. Ekipy międzynarodowe, zlecenia zdalne, elastyczne godziny pracy i coraz większa liczba freelancerów… Czy masz wszystko, czego Ci potrzeba, aby zarządzać zespołem pracowników w nowoczesnym świecie?

ewidencja czasu pracy mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą zarządzanie projektami

Prosta ewidencja wydatków

Czy notujesz skrzętnie wszystkie wydatki swojej firmy? Pozwól, że zgadnę: masz taki zamiar. Jeśli będziesz miał na to czas. Na razie, trzymasz wszystkie rachunki w pudełku po butach. Albo w szufladzie.

ewidencja wydatków

Rejestracja czasu na żywo: witaj w nowoczesnej organizacji pracy

Prowadzisz firmę? Gratulacje! Czy masz także pracowników, zarządzasz zespołem lub współpracujesz z freelancerami? Świetnie! A teraz powiedz szczerze: czy zawsze wiesz, kto nad czym pracuje w danym momencie? Na przykład teraz?

inteligentne śledzenie czasu rejestracja czasu

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.