Freelancer pracuje nadgodziny

Nadgodziny i dodatkowe godziny: jak skutecznie nimi zarządzać

19/11/2017

Terminy gonią. Szef żąda, żeby zadanie zostało ukończone dziś wieczorem. A może musisz pracować dwie zmiany pod rząd, by zastąpić chorego kolegę. Tak, czasami nadgodziny są konieczne. Jest to rzecz jak najbardziej normalna i nie stanowi problemu, o ile jesteś za to odpowiednio wynagrodzony. Lecz co zrobić, kiedy normą się już stało, że dni wydają się zbyt długie a tygodnie zbyt krótkie? Czy wiesz, jak zarządzać nadgodzinami swoich pracowników? A co z nadgodzinami w przypadku freelancerów?

Zasady i przepisy dotyczące pracy w nadgodzinach

To, jak definiowane są nadgodziny zależy od rodzaju wykonywanej pracy, przepisów w danym kraju oraz indywidualnych umów. W większości krajów zasady i przepisy dotyczące tych dodatkowych godzin pracy są jasno określone. Na przykład Departament Pracy Stanów Zjednoczonych określa nadgodziny jako czas pracy przekraczający 40 godzin tygodniowo i jasno twierdzi, że pracownikowi należy się za te godziny wynagrodzenie wynoszące „co najmniej półtorej stawki zwykłych godzin pracy”. Pracownicy w Kanadzie muszą przepracować co najmniej 44 godziny tygodniowo, aby otrzymać wynagrodzenie jak za nadgodziny, podczas gdy w Wielkiej Brytanii pracodawcy nie muszą wypłacać pracownikom żadnych dodatków za godziny dodatkowe. Niektórzy pracownicy w sektorze służby zdrowia, jak na przykład lekarze i pielęgniarki są wykluczeni z powyższej definicji. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem firmy czy też pracownikiem, ważne jest, abyś dokładnie poznał swoje prawa i obowiązki.

Wypłata nadgodzin czy odbiór dni wolnych?

Zespół pracujący nadgodziny

Praca musi po prostu zostać wykonana… (Zdjęcie: shutterdemon | stock.adobe.com)

W pewnych sytuacjach dodatkowo przepracowane nadgodziny mogą być zwrócone w formie dni wolnych od pracy. Jest to sensowne, gdy na przykład musisz dłużej zostawać w pracy przez tydzień, by wyrobić się na czas z jakimś zadaniem, lecz następny tydzień ma już być lżejszy. Choć nie będzie to z kolei dobrym rozwiązaniem, jeżeli w tym momencie bardziej zależy Ci akurat na dodatkowej gotówce. Idealnie jest, kiedy pracownik może po prostu sam wybrać, która opcja bardziej mu odpowiada. Jakakolwiek będzie decyzja, jedno jest pewne: czas pracy spędzany w pracy musi być w jakiś sposób rejestrowany.

Jak obliczać nadgodziny

Aby obliczyć nadgodziny, przede wszystkim musisz wiedzieć, ile dokładnie godzin przepracowałeś: musisz więc rejestrować czas pracy. Dlatego właśnie zdrowo myślący pracodawcy korzystają z narzędzi do ewidencji czasu przeznaczonych dla ich zespołów. Jeśli jednak Twój pracodawca nie korzysta z tego typu narzędzi i martwisz się o swoje nadgodziny, jak najszybciej powinieneś sam zacząć rejestrować swój czas pracy. Kolejnym krokiem będzie określenie, co dokładnie oznaczają nadgodziny w Twojej sytuacji: czy jest to 45-godzinny tydzień pracy, czy raczej 10-godzinny dzień pracy? Kiedy porównasz ilość czasu, jaki powinieneś przepracować z ilością godzin rzeczywiście przepracowanych, będziesz miał jasny obraz tego, ile nadgodzin przepracowałeś. Jeśli martwisz się, że to zbyt duży wysiłek, to możesz odetchnąć z ulgą: istnieją inteligentne narzędzia do rejestracji czasu pracy, które w mgnieniu oka pokażą Ci ilość przepracowanych godzin dodatkowych, a niektóre nawet dodają je automatycznie do odcinka wypłaty lub faktury.

Kto płaci za dodatkowe godziny pracy?

Każdy pracodawca, który wymaga od pracowników, by zostawali w pracy dłużej musi zapłacić im za godziny dodatkowe, prawda? Lecz chwileczkę! To nie zawsze jest takie proste. Czasem pracodawcy zrzucają ten obowiązek na swoich klientów, dodają ekstra godziny do faktury za projekt i podnoszą cenę.

Pracownik w biurze nocą

Kto tak naprawdę płaci za nadgodziny? (Zdjęcie: pressmaster | stock.adobe.com)

Kto więc tak naprawdę płaci za nadgodziny? To przecież pracownik zawsze poświęca na nie swój czas: to jego lub jej ciało i umysł musi wykonać dodatkowy wysiłek, zużyć dodatkową energię ponad to, co wymagane jest od niego przepisami prawa pracy.

Kiedy podjąć odpowiednie korki

Czasami nie da się po prostu wykonać pracy w godzinach od 9 do 17. I nie ma w tym nic złego, o ile jest to wyjątek od reguły. Lecz niestety często tak nie jest. W wielu firmach praca w nadgodzinach stała się zasadą, a często odbywa się ona bez odpowiedniego wynagrodzenia. Jest to nie tylko niesprawiedliwe, lecz ma także poważne konsekwencje zarówno dla pracodawcy jak i pracowników. Praca w bezustannym stresie to poważny czynnik ryzyka dla zdrowia, który poważnie obniża jakość życia pracowników oraz maksymalizuje koszty systemu opieki zdrowotnej. Właściciele firm, którzy chcą prowadzić dobrze prosperujący biznes potrzebują przecież zdrowych pracowników. Muszą więc tak zorganizować pracę swoich zespołów, aby mogli oni pracować w regularnych godzinach pracy.

Właściciele firm i freelancerzy a nadgodziny

Freelancer pracuje nadgodziny

Freelancerzy i właściciele firm prawie zawsze pracują nadgodziny. (Zdjęcie: bernardbodo | stock.adobe.com)

A co w przypadku osób samo-zatrudniających się, takich jak właściciele firm i freelancerzy? Często pracują oni znacznie więcej niż powinni, lecz ich nadgodziny nie są w żaden sposób regulowane. Freelancerzy mogą w tym celu skorzystać ze swojego Regulaminu i określić w nim jasne zasady dotyczące nadgodzin (na przykład jakie stawki obowiązują, kiedy wymaga się od nich pracy w niedzielę) oraz zawrzeć odpowiednie punkty w umowie, w ramach której pracują. Samo-zatrudniający się właściciele firm lub start-upów muszą znaleźć własny sposób na bycie odpowiednio wynagrodzonym za pracę w nadgodzinach. Duma z własnych osiągnięć zdobytych dzięki ciężkiej pracy może być częścią takiego wynagrodzenia.

Bez względu na to, jaka jest Twoja sytuacja i pozycja zawodowa, inteligentne narzędzie do ewidencji czasu pomoże Ci skutecznie zarządzać swoimi dodatkowymi godzinami pracy i zapewni Ci pełnię zdrowia fizycznego i sukcesu zawodowego. Zacznij już teraz!


Również interesujące

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Karta kredytowa nie jest wymagana. Możesz anulować konto, kiedy zechcesz.