Chmura

Co to jest chmura? Czy powierzysz jej swoją małą firmę?

Przetwarzanie danych w chmurze, księgowość w chmurze, przechowywanie w chmurze: coraz częściej powierzamy jej nasze dane. Lecz czym dokładnie jest chmura? I czy rzeczywiście jest odpowiednim rozwiązaniem dla freelancerów i małych firm? Tak, okazuje się, że daje ona nawet więcej: właściciele małych firm czerpią znaczne korzyści z programów działających w chmurze – jest z nią tylko jeden problem.

Wyobraź sobie chmurę. Co widzisz?

Dla większości z nas chmura to przyjemnie wyglądający pierzasty obiekt na niebie. Gdy patrzysz na nią z okna samolotu, wygląda solidnie i bezpiecznie – jak gdyby mogła złapać Cię i zapewnić bezpieczeństwo, gdyby coś przytrafiło się samolotowi, którym lecisz. Wszyscy jednak wiemy, że tak wcale nie jest: chmura to przede wszystkim nagromadzone w atmosferze kryształki lodu lub krople wody. Z daleka wygląda na gęstą i solidną, przy bliższej analizie okazuje się jednak przezroczysta i przepuszczalna. To samo dotyczy chmury, w której przetwarzamy nasze dane.

Czym jest chmura?

Chmura to przede wszystkim nagromadzenie danych cyfrowych na serwerach na całego świata. Podobnie jak chmura na niebie, chmura danych jest transparentna i przepuszczalna: w tym sensie, że można ją osiągnąć z dowolnego miejsca, z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci cyfrowej. Zamiast przechowywać dane na urządzeniu, można je przechowywać w jednym miejscu w chmurze, dzięki czemu dostępne są dla każdego, kto chce je tam zobaczyć (i kto jest do tego uprawniony).

Historia przetwarzania danych w chmurze

Termin „computing”, czyli przetwarzanie danych pojawił się w latach 90-tych ubiegłego wieku, choć nie do końca jest jasne, skąd się wziął. W roku 1994 czasopismo „Weird” opublikowało esej na temat Macintosha, który mówił: „Chmura (…) miejsce gdzie można umieścić program, a następnie przemieszczać do wielu różnych źródeł informacji, tworząc pewien rodzaj wirtualnej usługi”. W roku 2006 Amazon wprowadził elastyczne przetwarzanie w chmurze (EC2), co umożliwiło zarówno firmom jak i prywatnym użytkownikom wynajmowanie wirtualnych komputerów. Od tego czasu chmura stała się wszechobecna; obecnie większość z nas przechowuje i przekazuje dane korzystając z chmury. Wiele osób korzysta także z programów w modelu SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie jako usługa.

Chmura i model SaaS

Model oprogramowania jako usługi (SaaS) wzniósł chmurę na jeszcze wyższy poziom. W modelu tym chmura wykorzystywana jest do przechowywania danych i zarzadzania nimi, co oznacza, że całe oprogramowanie jest w niej zlokalizowane. Dzięki rozwiązaniu SaaS w chmurze, cała aplikacja działa w przeglądarce, bez potrzeby jej instalowania na komputerze. W przeciwieństwie do chmury na niebie, praca w chmurze cyfrowej jest pewna i bezpieczna także gdy przyjrzeć jej się z bliska: w odczuciu użytkownika korzystanie z programu zlokalizowanego w chmurze nie różni się od korzystania z programu zainstalowanego na twardym dysku. Z wyjątkiem oczywistych korzyści.

Zalety chmury i modelu SaaS

Chmura staje się ogromnie popularna, gdyż jest ona rzeczywiście rozwiązaniem na miarę XXI wieku: pozwala swym użytkownikom na pracę z dowolnego miejsca, dowolnego urządzenia i w dowolnym czasie. Oznacza to: 1. Wolność Użytkownik nie musi teraz siedzieć w ciasnym biurze od 9 do 17 każdego dnia, przywiązany do biurka i twardego dysku firmowego komputera. Zamiast tego, może zalogować się do pracy z dowolnego miejsca i w najbardziej odpowiednim dla siebie czasie. Z kolei pracodawca może zasiąść w fotelu pilota, mając wgląd we wszystkie niezbędne dane kiedy tylko tego zapragnie. 2. Zawsze aktualne dane Oprogramowanie w chmurze jest zawsze aktualne, użytkownik nie musi więc zawracać sobie głowy aktualizacją i synchronizacją danych. Korzystanie z modelu SaaS oznacza przekazanie odpowiedzialności za aktualizację i bezpieczeństwo swoich aplikacji profesjonalistom. 3. Brak konieczności tworzenia kopii zapasowych Jeśli urządzenie zepsuje się lub zostanie skradzione, wszystkie dane są cały czas bezpieczne i dostępne w chmurze. Jest to ogromny plus dla freelancerów oraz właścicieli małych firm, którzy często nie mogą sobie pozwolić na armię informatyków przeprowadzających regularny serwis i naprawy sprzętu. Istnieje jednak jedno zmartwienie dotyczące przetwarzania danych w chmurze.

Bezpieczeństwo w chmurze

Największe obawy związane z korzystaniem z chmury dotyczą bezpieczeństwa danych. I słusznie: dane przechowywane w chmurze są z natury transparentne, co oznacza, że każdy może je zobaczyć – pod warunkiem oczywiście, że potrafi się do nich dostać. Dlatego właśnie bezpieczeństwo i prywatność powinny stanowić top priority każdego usługodawcy operującego w chmurze. Przekazanie odpowiedzialności za swoje dane i oprogramowanie wymaga od użytkownika niemałego zaufania. Dostawca programu w modelu SaaS musi sobie na to zaufanie zasłużyć. Na przykład zistemo zastosowała najwyższe z możliwych środki bezpieczeństwa, by zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych. Freelancerzy i właściciele małych firm powinni zawsze upewnić się, czy wybrany przez nich usługodawca w pełni chroni dane ich firmy. (Poczytaj na temat środków bezpieczeństwa)

Oprogramowanie w chmurze dla małych firm i freelancerów

Prowadzenie księgowości swojej małej firmy w chmurze oznacza powierzenie jej poufnych danych takich jak dane klientów, pracowników, Twoich dochodów lub (Boże uchowaj) strat. Jeśli chodzi o prywatność, z pewnością nie życzysz sobie tego, aby dane te były w jakikolwiek sposób wykorzystane czy nawet sprzedane przez usługodawcę. Wszyscy w zistemo jesteśmy głęboko przekonani, że Twoje dane należą wyłącznie do Ciebie, do nikogo więcej. W przeciwieństwie do innych usługodawców, nie mamy żadnego interesu w tym, by wykorzystywać Twoje dane. Sprzedawanie danych nie jest częścią naszego modelu biznesowego ponieważ – mówiąc wprost – uważamy, że jest to niemoralne. Jedynym naszym celem jest tworzenie dla małych firm i freelancerów najnowocześniejszego oprogramowania oraz udostępnienie im go (i tylko im!) z dogodnego dla nich miejsca i w dowolnym czasie. Głęboko wierzymy w potęgę realizowania swoich pasji i miłości do wykonywanej pracy – tam wysoko, w pięknej chmurze.

Miłej pracy! zistemo

freelancer mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą


Również interesujące

Doskonały kosztorys

Otrzymałeś od klienta prośbę o wycenę - dowiedz się, jak utworzyć doskonały kosztorys i mieć pewność, że właściwie oceniłeś ilość czasu potrzebnego na wykonanie projektu lub usługi. Często nam się to zdarza: Klient ma dla nas ciekawe zlecenie - i chce, żebyśmy podali koszt jego wykonania.

freelancer kosztorys księgowość mała firma oferta wycena

Zarządzanie obecnością w pracy: elastyczny czas pracy, urlopy i przerwy

Elastyczny czas pracy, urlopy i wszelkiego rodzaju dni wolne: czy Twój rejestrator czasu pracy jest tak elastyczny jak Twoja firma? System pracy biurowej od 9 rano do 5 po południu przechodzi już do lamusa.

ewidencja czasu pracy mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

BI, IQ i KPI: Czym jest inteligencja biznesowa?

Istnieją różne rodzaje inteligencji: inteligencja biznesowa, emocjonalna, twórcza i inne. IQ, EQ, BI oraz KPI – inteligencja jest poddawana pomiarom i analizie. W biznesie, dokonywanie analiz za pomocą wskaźników rzeczywiście się opłaca.

inteligencja biznesowa

Jak elastyczny czas pracy może umocnić Twoją małą firmę

Czy wiesz, że aż 96% pracowników biurowych – często spędzających w biurze cały dzień – twierdzi, że skorzystałoby na tym, gdyby w ich firmie wprowadzono elastyczny czas pracy? Prawda jest jednak taka, że tylko 47% z nich ma taką możliwość.

elastyczny czas pracy ewidencja czasu pracy praca a rodzina przyszłość pracy zarządzanie firmą

Zależy Ci na finansowej stabilności Twojej firmy? Pomoże Ci w tym zaliczkowanie!

Zaliczkowanie, przedpłaty, umowy zaliczkowe: stabilność finansowa nierzadko przyprawia przedsiębiorców o ból głowy – szczególnie właścicieli małych firm, freelancerów i przedsiębiorców solowych. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób zaliczkowanie może stać się lekarstwem na Twoje zmartwienia dotyczące finansów.

faktury i kosztorysy freelancer zaliczka zaliczkowanie zarządzanie firmą

Jak przetrwać jako cyfrowy nomada – odkrywamy 5 sekretów

Od zdalnych zespołów po solo-freelancerów podróżujących po świecie jako cyfrowi nomadzi: w czasach, gdy z powodzeniem można prowadzić firmę z cyfrowej chmury, istnieje wiele modeli pracy niezależnej od lokalizacji – i wciąż pojawiają się nowe.

freelancer przyszłość pracy rejestracja czasu

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.