Chmura

Co to jest chmura? Czy powierzysz jej swoją małą firmę?

Przetwarzanie danych w chmurze, księgowość w chmurze, przechowywanie w chmurze: coraz częściej powierzamy jej nasze dane. Lecz czym dokładnie jest chmura? I czy rzeczywiście jest odpowiednim rozwiązaniem dla freelancerów i małych firm? Tak, okazuje się, że daje ona nawet więcej: właściciele małych firm czerpią znaczne korzyści z programów działających w chmurze – jest z nią tylko jeden problem.

Wyobraź sobie chmurę. Co widzisz?

Dla większości z nas chmura to przyjemnie wyglądający pierzasty obiekt na niebie. Gdy patrzysz na nią z okna samolotu, wygląda solidnie i bezpiecznie – jak gdyby mogła złapać Cię i zapewnić bezpieczeństwo, gdyby coś przytrafiło się samolotowi, którym lecisz. Wszyscy jednak wiemy, że tak wcale nie jest: chmura to przede wszystkim nagromadzone w atmosferze kryształki lodu lub krople wody. Z daleka wygląda na gęstą i solidną, przy bliższej analizie okazuje się jednak przezroczysta i przepuszczalna. To samo dotyczy chmury, w której przetwarzamy nasze dane.

Czym jest chmura?

Chmura to przede wszystkim nagromadzenie danych cyfrowych na serwerach na całego świata. Podobnie jak chmura na niebie, chmura danych jest transparentna i przepuszczalna: w tym sensie, że można ją osiągnąć z dowolnego miejsca, z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci cyfrowej. Zamiast przechowywać dane na urządzeniu, można je przechowywać w jednym miejscu w chmurze, dzięki czemu dostępne są dla każdego, kto chce je tam zobaczyć (i kto jest do tego uprawniony).

Historia przetwarzania danych w chmurze

Termin „computing”, czyli przetwarzanie danych pojawił się w latach 90-tych ubiegłego wieku, choć nie do końca jest jasne, skąd się wziął. W roku 1994 czasopismo „Weird” opublikowało esej na temat Macintosha, który mówił: „Chmura (…) miejsce gdzie można umieścić program, a następnie przemieszczać do wielu różnych źródeł informacji, tworząc pewien rodzaj wirtualnej usługi”. W roku 2006 Amazon wprowadził elastyczne przetwarzanie w chmurze (EC2), co umożliwiło zarówno firmom jak i prywatnym użytkownikom wynajmowanie wirtualnych komputerów. Od tego czasu chmura stała się wszechobecna; obecnie większość z nas przechowuje i przekazuje dane korzystając z chmury. Wiele osób korzysta także z programów w modelu SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie jako usługa.

Chmura i model SaaS

Model oprogramowania jako usługi (SaaS) wzniósł chmurę na jeszcze wyższy poziom. W modelu tym chmura wykorzystywana jest do przechowywania danych i zarzadzania nimi, co oznacza, że całe oprogramowanie jest w niej zlokalizowane. Dzięki rozwiązaniu SaaS w chmurze, cała aplikacja działa w przeglądarce, bez potrzeby jej instalowania na komputerze. W przeciwieństwie do chmury na niebie, praca w chmurze cyfrowej jest pewna i bezpieczna także gdy przyjrzeć jej się z bliska: w odczuciu użytkownika korzystanie z programu zlokalizowanego w chmurze nie różni się od korzystania z programu zainstalowanego na twardym dysku. Z wyjątkiem oczywistych korzyści.

Zalety chmury i modelu SaaS

Chmura staje się ogromnie popularna, gdyż jest ona rzeczywiście rozwiązaniem na miarę XXI wieku: pozwala swym użytkownikom na pracę z dowolnego miejsca, dowolnego urządzenia i w dowolnym czasie. Oznacza to: 1. Wolność Użytkownik nie musi teraz siedzieć w ciasnym biurze od 9 do 17 każdego dnia, przywiązany do biurka i twardego dysku firmowego komputera. Zamiast tego, może zalogować się do pracy z dowolnego miejsca i w najbardziej odpowiednim dla siebie czasie. Z kolei pracodawca może zasiąść w fotelu pilota, mając wgląd we wszystkie niezbędne dane kiedy tylko tego zapragnie. 2. Zawsze aktualne dane Oprogramowanie w chmurze jest zawsze aktualne, użytkownik nie musi więc zawracać sobie głowy aktualizacją i synchronizacją danych. Korzystanie z modelu SaaS oznacza przekazanie odpowiedzialności za aktualizację i bezpieczeństwo swoich aplikacji profesjonalistom. 3. Brak konieczności tworzenia kopii zapasowych Jeśli urządzenie zepsuje się lub zostanie skradzione, wszystkie dane są cały czas bezpieczne i dostępne w chmurze. Jest to ogromny plus dla freelancerów oraz właścicieli małych firm, którzy często nie mogą sobie pozwolić na armię informatyków przeprowadzających regularny serwis i naprawy sprzętu. Istnieje jednak jedno zmartwienie dotyczące przetwarzania danych w chmurze.

Bezpieczeństwo w chmurze

Największe obawy związane z korzystaniem z chmury dotyczą bezpieczeństwa danych. I słusznie: dane przechowywane w chmurze są z natury transparentne, co oznacza, że każdy może je zobaczyć – pod warunkiem oczywiście, że potrafi się do nich dostać. Dlatego właśnie bezpieczeństwo i prywatność powinny stanowić top priority każdego usługodawcy operującego w chmurze. Przekazanie odpowiedzialności za swoje dane i oprogramowanie wymaga od użytkownika niemałego zaufania. Dostawca programu w modelu SaaS musi sobie na to zaufanie zasłużyć. Na przykład zistemo zastosowała najwyższe z możliwych środki bezpieczeństwa, by zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych. Freelancerzy i właściciele małych firm powinni zawsze upewnić się, czy wybrany przez nich usługodawca w pełni chroni dane ich firmy. (Poczytaj na temat środków bezpieczeństwa)

Oprogramowanie w chmurze dla małych firm i freelancerów

Prowadzenie księgowości swojej małej firmy w chmurze oznacza powierzenie jej poufnych danych takich jak dane klientów, pracowników, Twoich dochodów lub (Boże uchowaj) strat. Jeśli chodzi o prywatność, z pewnością nie życzysz sobie tego, aby dane te były w jakikolwiek sposób wykorzystane czy nawet sprzedane przez usługodawcę. Wszyscy w zistemo jesteśmy głęboko przekonani, że Twoje dane należą wyłącznie do Ciebie, do nikogo więcej. W przeciwieństwie do innych usługodawców, nie mamy żadnego interesu w tym, by wykorzystywać Twoje dane. Sprzedawanie danych nie jest częścią naszego modelu biznesowego ponieważ – mówiąc wprost – uważamy, że jest to niemoralne. Jedynym naszym celem jest tworzenie dla małych firm i freelancerów najnowocześniejszego oprogramowania oraz udostępnienie im go (i tylko im!) z dogodnego dla nich miejsca i w dowolnym czasie. Głęboko wierzymy w potęgę realizowania swoich pasji i miłości do wykonywanej pracy – tam wysoko, w pięknej chmurze.

Miłej pracy! zistemo

freelancer mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą


Również interesujące

Nová mise: Dokonalý projekt

Dziś chciałabym ci opowiedzieć, jak freelancerzy mogą nauczyć się lepiej zarządzać swoimi projektami. Wyjaśnię, na czym polega zarządzanie projektami oraz w jaki sposób możesz wykorzystać metodologię zarządzania projektami, aby poprawić swoje umiejętności kierownicze.

freelancer mała firma porady i wskazówki projekt rejestracja czasu śledzenie czasu startup zarządzanie czasem zarządzanie firmą zarządzanie projektem zarządzanie zespołem

Prosta ewidencja wydatków

Czy notujesz skrzętnie wszystkie wydatki swojej firmy? Pozwól, że zgadnę: masz taki zamiar. Jeśli będziesz miał na to czas. Na razie, trzymasz wszystkie rachunki w pudełku po butach. Albo w szufladzie.

ewidencja wydatków

7 Faktów dotyczących email marketingu – czy newslettery przechodzą do lamusa?

Liczni spece od email marketingu ogłosili śmierć newslettera jako formy marketingu, podczas gdy inni twierdzą, że jest on wciąż żywy. Kto ma rację? Przejrzyjmy się faktom. Newsletter nie żyje. Czy aby na pewno?

mała firma marketing zarządzanie firmą

Podatek obrotowy, dochodowy i od działalności gospodarczej: który z nich powinienem zapłacić?

Jakie podatki musi płacić właściciel małej firmy? Czy freelancerzy muszą płacić podatek od działalności gospodarczej? Co to jest VAT? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się najistotniejszych faktów dotyczących deklaracji podatkowych. Doradztwo podatkowe dla właścicieli małych firm Każdego roku miliony właścicieli małych firm oraz osób samozatrudniających się przeżywa katusze, gdy nadchodzi oczekiwany z przerażeniem czas rozliczeń podatkowych.

freelancer mała firma podatki zarządzanie firmą

6 kroków do międzynarodowego biznesu

Rozwinięcie działalności firmy poza granice swojego kraju jeszcze nigdy nie było prostsze: internet niweluje granice geograficzne, wciąż rośnie więc liczba ekip międzynarodowych. Mimo to, wielu przedsiębiorców wciąż obawia się przekroczyć granicę.

biznes międzynarodowy

Raz, dwa, aplikacja rejestrująca czas

Bez aplikacji nie ma biznesu: 85% użytkowników smartphonów (czyli praktycznie każdy) preferuje aplikacje niż strony mobilne. Jak już wiesz, zistemo oznacza biznes. Dlatego stworzyliśmy aplikację zistemo – bez wątpienia najlepszą na rynku aplikację rejestrującą czas pracy, którą można zainstalować zarówno na iPadzie, iPhonie jak i Androidzie.

aplikacja mobilna

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.