Czy wizerunek firmy jest ważny dla freelancerów i małych firm?

16/10/2016

Czy powinienem zadbać o wizerunek własnej firmy? Wielu właścicieli małych firm i freelancerów zadaje sobie to pytanie. Własne logo, tożsamość firmy, marka: czy to wszystko jest rzeczywiście niezbędne? Odpowiedź jest prosta: TAK. Lecz nich Cię to nie martwi, stworzenie dobrego wizerunku firmy wcale nie być drogie. Jedyne, czego będziesz potrzebował to bystry umysł – i oczywiście nieco czasu.

Dlaczego marka firmy jest mi potrzebna?

Mając wybór, większość przedsiębiorców woli raczej poświecić swój czas i pieniądze na tworzenie solidnego biznesu niż na wdrażanie wymyślnych strategii dotyczących własnej marki. Lecz posłuchajcie mnie, właściciele małych firm: tworzenie własnej marki jest integralną częścią budowania solidnej firmy! Dlaczego? Ponieważ tworząc markę, opowiadasz klientom swoją historię. Pokazujesz im, czym tak naprawdę jest Twoja firma. Trzeba to robić za pomocą wszelkich dostępnych środków komunikacji z klientem, takich jak strona internetowa, wizytówki, a nawet faktury, które im wysyłasz.

Tożsamość firmy to znacznie więcej niż darmowe logo

Suma jest zawsze ważniejsza niż jej poszczególne składniki – to jedno z moich ulubionych przysłów. Jest ono szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o tożsamość marki. Zbudowanie własnej marki oznacza uchwycenie unikalnych cech Twojego biznesu: tego, na czym on polega, jak powstał i do czego dąży. Jeśli nie wiesz, kim naprawdę jesteś i w czym jesteś dobry, nigdy nie zrealizujesz swojego potencjału w pełni. Tak samo jest z Twoją firmą: jeśli nie potrafisz pokazać, czym tak naprawdę jest Twoja firma, nie uda Ci się jej prowadzić zbyt długo. Jak więc dotrzeć do samego sedna swojego biznesu? Budowanie tożsamości firmy nie kończy się na stworzeniu markowego logo, ani się tu nie zaczyna.

Jak pokazać historię swojej firmy

Możesz to zrobić korzystając z pewnych narzędzi. W Internecie istnieje wiele programów do tworzenia logo, można je wykreować dosłownie w ciągu kilku sekund. Następnie wystarczy wkomponować je ładnie w wysyłane faktury, zamieścić na stronie internetowej i wizytówkach – gotowe! Lecz czy aby na pewno? Otóż NIE! Czy Twoje logo rzeczywiście mówi coś na temat historii Twojej firmy? Czy podsumowuje Twój biznes? Czy po prostu krzyczy: „Patrzcie, skorzystałem z darmowego narzędzia internetowego i stworzyłem logo w ciągu pięciu sekund”? Pewnie tak właśnie jest. Pewien bardzo mądry człowiek powiedział kiedyś: “Nie można się nie komunikować”. Wszystko, co pokazujesz, to w pewnym sensie rodzaj wiadomości dla odbiorcy. Musisz więc dobrze się zastanowić, jaką dokładnie wiadomość chcesz mu przekazać. Należy to potraktować bardzo poważnie. Jednym z inteligentnych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Mimo że może się to początkowo wydawać zbędnym wydatkiem, zaufaj mi: warto to zrobić. Lecz jeśli dopiero zaczynasz własną działalność, być może nie stać Cię jeszcze na najwyższej klasy profesjonalistów zajmujących się kreowaniem marki. Jest to zrozumiale. Jeśli naprawdę nie posiadasz odpowiednich funduszy, by powierzyć tworzenie swojej marki specjaliście, zadaj sobie następujące pięć pytań, które pomogą Ci w samodzielnym stworzeniu dobrego wizerunku firmy.

Jak samodzielnie wykreować markę – 5 kroków

1. Czym zajmuje się Twoja firma?

Pozornie jest to proste pytanie: jeśli jesteś hydraulikiem –  instalujesz i naprawiasz rury kanalizacyjne. Jeśli sprzedajesz ręcznie zdobione deski do krojenia –  właśnie tym zajmuje się Twoja firma. Lecz pomyśl: dlaczego klient powinien przyjść właśnie do Ciebie, a nie do kogoś innego? Dlaczego powinien wydać pieniądze na TWOJE deski do krojenia? To prowadzi nas do pytania numer dwa.

2. Co sprawia, że Twoja firma jest unikalna?

Kluczem do profesjonalnej komunikacji firmowej jest odnalezienie swojego USP, czyli unikatowej cechy produktu. Może Twoją wyjątkową cechą jest to, że jesteś niezwykle dobrym hydraulikiem, gdyż zajmujesz się tym od zawsze: nauczył Cię tego Twój ojciec, który z kolei został wprowadzony w tajniki fachu od dziadka? A może potrafisz pracować szybciej niż inni, ponieważ zainwestowałeś w specjalną technologię? Jakakolwiek cecha by to nie była, musi być ona naprawdę unikalna. Twoim zadaniem jest ją odnaleźć.

3. Kim są Twoi klienci?

Teraz, gdy już wiesz, co jest podstawą Twojej firmy, czas pomyśleć o klientach. Komu sprzedajesz swój produkt, kto powinien korzystać z Twoich usług? Czy zakładasz kanalizację w nowo powstałych biurach, czy też specjalizujesz się w starych budynkach? Określ swoją klientelę jak najdokładniej, lecz jednocześnie bądź otwarty. Czasem docelowa grupa klientów może okazać się całkiem inna, niż się to początkowo wydawało. Wyjdź naprzeciw klientom, wypytuj ich, rozmawiaj z ludźmi, aby dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebują.

4. Jakim językiem posługują się Twoi klienci?

Teraz przechodzimy do trudnego punktu. Ponieważ nie chodzi tu o języki takie jak chiński, rosyjski, czy angielski, choć jest to oczywiście także ważne, jeśli prowadzisz biznes międzynarodowy. Chodzi mi bardziej o język niewerbalny, który jest wyrażany poprzez media, kulturę i tym podobne rzeczy. Na przykład nastolatkowie używają zupełnie innego języka niż ich rodzice, przemawiają też do nich inne bodźce wzrokowe. Spróbuj określić ten niewerbalny język swoich klientów: jakie bodźce wzrokowe przyciągają ich uwagę, jakich słów używają, jakie kolory lubią.

5. Odnajdź swój głos.

Wiedząc, czym dokładnie będzie zajmowała się Twoja firma i znając jej docelową klientelę, przyszedł czas na ostatni krok: wyrażenie siebie. Musisz znaleźć sposób na to, jak przemawiać do klientów w języku, którym się najchętniej posługują, lecz jednocześnie nie zatracić własnej tożsamości. Jeśli Twoją grupą docelową są firmy prawnicze, rozważ na przykład użycie bardzo eleganckiej czcionki. Jeśli natomiast chcesz, aby Twój produkt kupowała młodzież, wybierz tak taką czcionkę, która najlepiej do nich przemówi. Podobnie jest z kolorem i stylem, a także z doborem odpowiednich słów.

Tworzenie własnej marki to długotrwały proces. Bądź dokładny, staraj się przywiązywać uwagę do szczegółów, pytaj o poradę znajomych, rodzinę i klientów. Daj sobie czas – w ostatecznym rozrachunku to się zawsze opłaca. Ponieważ, gdy stworzysz już solidna markę, będzie ona opowiadać prawdziwą historię Twojego biznesu. Na każdej wysłanej fakturze. Zaprojektowaliśmy zistemo z myślą o Tobie – wprowadź do programu własne logo oraz szablon i zacznij pracować.

Pozdrawiam serdecznie,

zistemo

 


Również interesujące


Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Karta kredytowa nie jest wymagana. Możesz anulować konto, kiedy zechcesz.