Przedsiębiorczość solo czy praca zespołowa? 5 zalet i wad

23/03/2016

Jak odnieść sukces w biznesie bez korzystania z atutów pracy zespołowej? Zostań przedsiębiorcą solo! Elektrycy, badacze i osoby kreatywne często wolą pracować samodzielnie. Choć trudno w to uwierzyć, nierzadko odnoszą oni sukces. W tym artykule poznasz 5 największych zalet i pułapek związanych z prowadzeniem samodzielnego przedsięwzięcia oraz dowiesz się, jak bardzo przeceniana jest praca zespołowa.

 

Kim jest przedsiębiorca solo?

Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy freelancerem a samodzielnym przedsiębiorcą? Niełatwo ją zauważyć. Podobnie do freelancera, przedsiębiorca solo samodzielnie prowadzi swoje przedsięwzięcie – lecz nie dlatego, że musi. Robi to, bo tak chce. Ponieważ wierzy, że działając samodzielne jest silniejszy. Z kolei freelancer to zleceniobiorca: pracuje samodzielne, lecz równie dobrze mógłby pracować poprzez agencję lub biuro. Przedsiębiorcy solo wierzą we własną siłę, moc i sami tworzą swoją markę. Lecz jakie są korzyści płynące z bycia samodzielnym przedsiębiorcą?


5 zalet przedsiębiorczości solo

Odnoszący sukcesy samodzielni przedsiębiorcy podają kilka powodów, które wpłynęły na podjęcie decyzji o takiej formie biznesu. Oto 5 najważniejszych:

1. Brak kosztów stałych!

W zależności od branży, w której przedsiębiorca solo pracuje, nie ma stałych kosztów. Pokój w domu służący jednocześnie za biuro, połączenie internetowe, laptop, czasem także samochód, i to wszystko. Nie ma pracowników, o których musi się martwić – ani partnerów, z którymi musi dzielić dochody.

2. Brak odpowiedzialności!

Kiepski miesiąc? Firma nie osiąga natychmiastowego sukcesu? Nie ma sprawy, albo raczej: to moja sprawa. Samodzielny przedsiębiorca odpowiada za siebie i tylko za siebie. Samodzielnie ponosi także wszelkie ryzyko – a to może być bardzo wyzwalające.

3. Brak spotkań!

Brak cotygodniowych lub nawet codziennych spotkań, które często okazują się jedynie bezproduktywnymi pożeraczami czasu. Jednak komunikacja to podstawa: nawet przedsiębiorcy solowi odbywają spotkania z klientami. Lecz to oni decydują o terminie spotkania i samodzielnie podejmują wszelkie decyzje. Jak chcą i kiedy chcą.

4. Brak dysput!

Ludzie mają opinie. A ludzie pracujący wspólnie – lub wspólnie finansujący przedsięwzięcie – często mają sprzeczne opinie. Odnoszący sukcesy przedsiębiorcy solo nie muszą spędzać czasu na dysputach i walczyć o swoje prawa. Jedyny konflikt, z jakim musi poradzić sobie samodzielny przedsiębiorca to konflikt wewnętrzny. A to ogromna korzyść.

5. Wolność!

Podsumowując: życie i praca przedsiębiorcy solo oznacza wolność. Wolność finansową, społeczną oraz wolność do zarządzania własnym czasem. Wielu samodzielnych przedsiębiorców jest także wolnych w sensie geograficznym i wybiera życie nomada wędrującego po całym świecie ze swoim laptopem. Inni korzystają ze swojej wolności znajdując równowagę pomiędzy życiem rodzinnym a przynoszącą satysfakcję karierą.


To wszystko brzmi wspaniale, prawda? Lecz zanim porzucisz swoją ekipę i zdecydujesz się działać solo, przeczytaj ten artykuł do końca. Ponieważ samodzielne prowadzenie przedsięwzięcia nie jest aż tak proste, jak się pozornie wydaje. Przeanalizujmy 5 największych pułapek czekających na przedsiębiorców solo. Czy ktokolwiek jest w stanie rzeczywiście odnieść sukces bez wsparcia i pomocy swojego zespołu?

5 pułapek czekających na przedsiębiorców solo

Wolności najczęściej nie otrzymujemy całkiem za darmo. Ma ona swoją cenę. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, jakie są największe pułapki czyhające na samodzielnych przedsiębiorców i jak ich uniknąć.

1. Brak siatki kontaktów?

Jako samodzielny przedsiębiorca sam musisz zbudować sieć swoich kontaktów. Szczególnie jeśli pracujesz w domu musisz uważać, aby nie pogrążyć się w samotności. Praca solo niekoniecznie oznacza, że wszystko musisz robić sam, a nawet jeśli tak jest, staraj się nie izolować. Spróbuj znaleźć osoby myślące w podobny sposób. Najlepiej w prawdziwym życiu, nie przez Skype. Twórz własną sieć znajomych – wyjdzie to na dobre tobie i twojej firmie.

2. Brak kreatywnej wymiany pomysłów?

Praca zespołowa jest często bardziej kreatywna niż robienie wszystkiego samemu. Im większa różnorodność osób w zespole, tym bardziej kreatywne pomysły, prawda? Nieprawda! Wcale tak nie jest: najnowsze badania dotyczące pracy zespołowej dowodzą, że burza mózgów w zespole jest w rzeczywistości mniej kreatywna niż samodzielne rozważanie idei. Pomimo to wspólna wymiana poglądów jest ważna. Wszyscy uczymy się od innych i przedsiębiorca solo, który odnosi sukcesy dobrze o tym wie. Realizuje on własne pomysły i sam podejmuje decyzje, lecz zazwyczaj rozmawia o nich wcześniej z innymi.

3. Brak (finansowego) wsparcia?

Problem, który dzielimy z innymi to tylko połowa problemu. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o finansowy aspekt prowadzenia przedsięwzięcia. Samodzielny przedsiębiorca nie jest za nikogo odpowiedzialny, lecz także za niego nikt nie odpowiada. Przedsiębiorcy, którzy wspólnie z partnerem ponoszą odpowiedzialność finansową, nie muszą dźwigać całego ciężaru na swoich barkach. Na ramieniu partnera można się wypłakać, jeśli coś pójdzie źle, a jeśli wszystko dobrze się układa, wspólnie dzielić radość.

4. Brak rozwoju?

Wielu przedsiębiorców i freelancerów rozpoczyna działalność samodzielnie, z zamiarem stopniowego rozwoju firmy i zatrudnienia ekipy lub nawet rozwinięcia jej w większe przedsiębiorstwo. Prawdziwy przedsiębiorca solo robi jednak coś zupełnie innego: od początku tworzy przedsięwzięcie wyłącznie dla siebie. Oczywiście zamiarem każdej firmy jest rozwój, lecz w przypadku samodzielnego przedsięwzięcia, jest on możliwy tylko w zakresie, jakiemu może sprostać jedna osoba.

5. Mniejsza satysfakcja?

Wszędzie o tym piszą: kontakty towarzyskie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia. Wynika z tego, że każdy kto pracuje samodzielnie, musi być po całym dniu pracy nieszczęśliwy i nieusatysfakcjonowany, prawda? To znowu nieprawda! Być może rzeczywiście tak jest w przypadku większości osób, lecz z drugiej strony istnieją osoby, które wydają się być urodzonymi samodzielnymi przedsiębiorcami. Wysoce inteligentni i kreatywni ludzie często są dużo szczęśliwsi solo niż w grupie. Jeśli wolisz spędzić wieczór na rozważaniu swojego nowego pomysłu niż pójść do baru, być może jesteś po prostu jedną z takich osób – praca solo może się dla ciebie okazać strzałem w dziesiątkę.


Co o tym sądzisz? Czy przedsiębiorca może odnieść sukces bez wsparcia ekipy? Rosnąca liczba przedsiębiorców solo dowodzi, że w ich przypadku jest to możliwe – lecz tylko jeśli zbudowali oni własną sieć kontaktów.

Bez względu na to czy działasz solo, czy w ekipie: życzę ci wszystkiego najlepszego i powodzenia!

Pozdrawiam,

zistemo


Również interesujące


Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Karta kredytowa nie jest wymagana. Możesz anulować konto, kiedy zechcesz.