Przedsiębiorczość solo

Przedsiębiorczość solo czy praca zespołowa? 5 zalet i wad

Jak odnieść sukces w biznesie bez korzystania z atutów pracy zespołowej? Zostań przedsiębiorcą solo! Elektrycy, badacze i osoby kreatywne często wolą pracować samodzielnie. Choć trudno w to uwierzyć, nierzadko odnoszą oni sukces. W tym artykule poznasz 5 największych zalet i pułapek związanych z prowadzeniem samodzielnego przedsięwzięcia oraz dowiesz się, jak bardzo przeceniana jest praca zespołowa.

 

Kim jest przedsiębiorca solo?

Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy freelancerem a samodzielnym przedsiębiorcą? Niełatwo ją zauważyć. Podobnie do freelancera, przedsiębiorca solo samodzielnie prowadzi swoje przedsięwzięcie – lecz nie dlatego, że musi. Robi to, bo tak chce. Ponieważ wierzy, że działając samodzielne jest silniejszy. Z kolei freelancer to zleceniobiorca: pracuje samodzielne, lecz równie dobrze mógłby pracować poprzez agencję lub biuro. Przedsiębiorcy solo wierzą we własną siłę, moc i sami tworzą swoją markę. Lecz jakie są korzyści płynące z bycia samodzielnym przedsiębiorcą?


5 zalet przedsiębiorczości solo

Odnoszący sukcesy samodzielni przedsiębiorcy podają kilka powodów, które wpłynęły na podjęcie decyzji o takiej formie biznesu. Oto 5 najważniejszych:

1. Brak kosztów stałych!

W zależności od branży, w której przedsiębiorca solo pracuje, nie ma stałych kosztów. Pokój w domu służący jednocześnie za biuro, połączenie internetowe, laptop, czasem także samochód, i to wszystko. Nie ma pracowników, o których musi się martwić – ani partnerów, z którymi musi dzielić dochody.

2. Brak odpowiedzialności!

Kiepski miesiąc? Firma nie osiąga natychmiastowego sukcesu? Nie ma sprawy, albo raczej: to moja sprawa. Samodzielny przedsiębiorca odpowiada za siebie i tylko za siebie. Samodzielnie ponosi także wszelkie ryzyko – a to może być bardzo wyzwalające.

3. Brak spotkań!

Brak cotygodniowych lub nawet codziennych spotkań, które często okazują się jedynie bezproduktywnymi pożeraczami czasu. Jednak komunikacja to podstawa: nawet przedsiębiorcy solowi odbywają spotkania z klientami. Lecz to oni decydują o terminie spotkania i samodzielnie podejmują wszelkie decyzje. Jak chcą i kiedy chcą.

4. Brak dysput!

Ludzie mają opinie. A ludzie pracujący wspólnie – lub wspólnie finansujący przedsięwzięcie – często mają sprzeczne opinie. Odnoszący sukcesy przedsiębiorcy solo nie muszą spędzać czasu na dysputach i walczyć o swoje prawa. Jedyny konflikt, z jakim musi poradzić sobie samodzielny przedsiębiorca to konflikt wewnętrzny. A to ogromna korzyść.

5. Wolność!

Podsumowując: życie i praca przedsiębiorcy solo oznacza wolność. Wolność finansową, społeczną oraz wolność do zarządzania własnym czasem. Wielu samodzielnych przedsiębiorców jest także wolnych w sensie geograficznym i wybiera życie nomada wędrującego po całym świecie ze swoim laptopem. Inni korzystają ze swojej wolności znajdując równowagę pomiędzy życiem rodzinnym a przynoszącą satysfakcję karierą.


To wszystko brzmi wspaniale, prawda? Lecz zanim porzucisz swoją ekipę i zdecydujesz się działać solo, przeczytaj ten artykuł do końca. Ponieważ samodzielne prowadzenie przedsięwzięcia nie jest aż tak proste, jak się pozornie wydaje. Przeanalizujmy 5 największych pułapek czekających na przedsiębiorców solo. Czy ktokolwiek jest w stanie rzeczywiście odnieść sukces bez wsparcia i pomocy swojego zespołu?

5 pułapek czekających na przedsiębiorców solo

Wolności najczęściej nie otrzymujemy całkiem za darmo. Ma ona swoją cenę. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, jakie są największe pułapki czyhające na samodzielnych przedsiębiorców i jak ich uniknąć.

1. Brak siatki kontaktów?

Jako samodzielny przedsiębiorca sam musisz zbudować sieć swoich kontaktów. Szczególnie jeśli pracujesz w domu musisz uważać, aby nie pogrążyć się w samotności. Praca solo niekoniecznie oznacza, że wszystko musisz robić sam, a nawet jeśli tak jest, staraj się nie izolować. Spróbuj znaleźć osoby myślące w podobny sposób. Najlepiej w prawdziwym życiu, nie przez Skype. Twórz własną sieć znajomych – wyjdzie to na dobre tobie i twojej firmie.

2. Brak kreatywnej wymiany pomysłów?

Praca zespołowa jest często bardziej kreatywna niż robienie wszystkiego samemu. Im większa różnorodność osób w zespole, tym bardziej kreatywne pomysły, prawda? Nieprawda! Wcale tak nie jest: najnowsze badania dotyczące pracy zespołowej dowodzą, że burza mózgów w zespole jest w rzeczywistości mniej kreatywna niż samodzielne rozważanie idei. Pomimo to wspólna wymiana poglądów jest ważna. Wszyscy uczymy się od innych i przedsiębiorca solo, który odnosi sukcesy dobrze o tym wie. Realizuje on własne pomysły i sam podejmuje decyzje, lecz zazwyczaj rozmawia o nich wcześniej z innymi.

3. Brak (finansowego) wsparcia?

Problem, który dzielimy z innymi to tylko połowa problemu. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o finansowy aspekt prowadzenia przedsięwzięcia. Samodzielny przedsiębiorca nie jest za nikogo odpowiedzialny, lecz także za niego nikt nie odpowiada. Przedsiębiorcy, którzy wspólnie z partnerem ponoszą odpowiedzialność finansową, nie muszą dźwigać całego ciężaru na swoich barkach. Na ramieniu partnera można się wypłakać, jeśli coś pójdzie źle, a jeśli wszystko dobrze się układa, wspólnie dzielić radość.

4. Brak rozwoju?

Wielu przedsiębiorców i freelancerów rozpoczyna działalność samodzielnie, z zamiarem stopniowego rozwoju firmy i zatrudnienia ekipy lub nawet rozwinięcia jej w większe przedsiębiorstwo. Prawdziwy przedsiębiorca solo robi jednak coś zupełnie innego: od początku tworzy przedsięwzięcie wyłącznie dla siebie. Oczywiście zamiarem każdej firmy jest rozwój, lecz w przypadku samodzielnego przedsięwzięcia, jest on możliwy tylko w zakresie, jakiemu może sprostać jedna osoba.

5. Mniejsza satysfakcja?

Wszędzie o tym piszą: kontakty towarzyskie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia. Wynika z tego, że każdy kto pracuje samodzielnie, musi być po całym dniu pracy nieszczęśliwy i nieusatysfakcjonowany, prawda? To znowu nieprawda! Być może rzeczywiście tak jest w przypadku większości osób, lecz z drugiej strony istnieją osoby, które wydają się być urodzonymi samodzielnymi przedsiębiorcami. Wysoce inteligentni i kreatywni ludzie często są dużo szczęśliwsi solo niż w grupie. Jeśli wolisz spędzić wieczór na rozważaniu swojego nowego pomysłu niż pójść do baru, być może jesteś po prostu jedną z takich osób – praca solo może się dla ciebie okazać strzałem w dziesiątkę.


Co o tym sądzisz? Czy przedsiębiorca może odnieść sukces bez wsparcia ekipy? Rosnąca liczba przedsiębiorców solo dowodzi, że w ich przypadku jest to możliwe – lecz tylko jeśli zbudowali oni własną sieć kontaktów.

Bez względu na to czy działasz solo, czy w ekipie: życzę ci wszystkiego najlepszego i powodzenia!

Pozdrawiam, zistemo

przedsiębiorczość solo


Również interesujące

Nová mise: Dokonalý projekt

Dziś chciałabym ci opowiedzieć, jak freelancerzy mogą nauczyć się lepiej zarządzać swoimi projektami. Wyjaśnię, na czym polega zarządzanie projektami oraz w jaki sposób możesz wykorzystać metodologię zarządzania projektami, aby poprawić swoje umiejętności kierownicze.

freelancer mała firma porady i wskazówki projekt rejestracja czasu śledzenie czasu startup zarządzanie czasem zarządzanie firmą zarządzanie projektem zarządzanie zespołem

ABC dobrego kosztorysu

Do jakiego stopnia Twoja wycena jest wiążąca prawnie? Jaka jest różnica pomiędzy wyceną a kosztorysem? Czym jest zastrzeżenie własności? Zapoznaj się z naszym „ABC dobrego kosztorysu”. A. Pytanie o cenę Klient poprosił Cię o wycenę.

faktury i kosztorysy

Dokonalá faktura

Perfekcyjnie wyglądające faktury to jeden z czynników, który może pomóc twojej firmie wyróżnić się na tle innych. O twoim profesjonalizmie świadczy nie tylko prowadzenie głównej działalności, lecz także to, czy dokładasz starań, aby firma była postrzegana z zewnątrz jako solidna.

e-faktury fakturowanie faktury freelancer mała firma VAT wystawianie faktur wystawianie rachunków

Jak stworzyć miejsce pracy przyjazne rodzinie?

W dzisiejszym świecie, 70% osób pracujących, zarówno kobiet jak i mężczyzn, czuje się rozdartych pomiędzy rodziną a pracą. Stres, rozwody, rozbite rodziny – oto rezultat. Nadszedł czas, by stworzyć miejsca pracy, które będą przyjazne rodzinom!

mała firma praca i rodzina przyszłość pracy

Jak przetrwać jako cyfrowy nomada – odkrywamy 5 sekretów

Od zdalnych zespołów po solo-freelancerów podróżujących po świecie jako cyfrowi nomadzi: w czasach, gdy z powodzeniem można prowadzić firmę z cyfrowej chmury, istnieje wiele modeli pracy niezależnej od lokalizacji – i wciąż pojawiają się nowe.

freelancer przyszłość pracy rejestracja czasu

Zarządzanie obecnością w pracy: elastyczny czas pracy, urlopy i przerwy

Elastyczny czas pracy, urlopy i wszelkiego rodzaju dni wolne: czy Twój rejestrator czasu pracy jest tak elastyczny jak Twoja firma? System pracy biurowej od 9 rano do 5 po południu przechodzi już do lamusa.

ewidencja czasu pracy mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.