Cyfrowy nomada

Jak przetrwać jako cyfrowy nomada – odkrywamy 5 sekretów

Od zdalnych zespołów po solo-freelancerów podróżujących po świecie jako cyfrowi nomadzi: w czasach, gdy z powodzeniem można prowadzić firmę z cyfrowej chmury, istnieje wiele modeli pracy niezależnej od lokalizacji – i wciąż pojawiają się nowe. Lecz cyfrowy nomadyzm ma swoje własne wyzwania. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przetrwać jako cyfrowy nomada.

Śniadanie koło południa, a potem godzinka czy dwie pracy w ocienionym hamaku na plaży z widokiem na morze, z laptopem na kolanach i koktajlem w ręce… Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Tak, bo niestety to tylko mrzonka. Przed cyfrowym nomadą życie stawia wiele wyzwań. Bez rodziny i przyjaciół można czuć się samotnym nawet w raju. A życie od wypłaty do wypłaty też nie jest dla każdego. Skoro jesteśmy już przy pieniądzach – nawet cyfrowi nomadzi muszą płacić podatki i natykają się na wiele administracyjnych utrudnień, z którymi muszą sobie jakoś poradzić.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Cyfrowy nomada

Praca w hamaku na plaży, z laptopem na kolanach i koktajlem w ręce… Zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Niestety tak…

W roku 2016 portal dla freelancerów Welance opublikował pierwsze dogłębne badanie zagadnienia cyfrowego nomadyzmu. Wyniki badania były dość zaskakujące: przeciętny cyfrowy nomada to mężczyzna (64%) będący w związku (55%). Większość z nich jest po trzydziestce (33%), 29% nieco przed trzydziestką, a 18% w wieku od 37 do 75 lat. Jednak styl życia nomady nie jest aż tak koczowniczy, jak można by przypuszczać – 44% osób biorących udział w badaniu pozostawało w jednym miejscu przez okres od jednego do trzech miesięcy, 32% zmieniało kraj pobytu co dwa do czterech tygodni, a 9% odwiedziło ponad dziesięć różnych krajów w ciągu dwunastu miesięcy. Jeśli chodzi o wykonywany zawód, to tutaj nie było niespodzianki: większość cyfrowych nomadów jest programistami (22%) lub internetowymi marketingowcami i projektantami (17%).

Wyzwania stojące przed cyfrowym nomadą

W tym samym badaniu wykazano, że jeśli chodzi o wysokość zarobków, to życie cyfrowych nomadów nie jest usłane różami. Mimo niskich kosztów życia w niektórych krajach, zarobki rzędu 1000 do 2000 dolarów amerykańskich miesięcznie (jakie zgłasza 27% badanych) jeszcze nikogo nie uczyniły bogaczem. 19% badanych powodzi się nieco lepiej – zarabiają od 2000 do 3000 dolarów miesięcznie, a 11% z radością oświadczyło, że zarabia ponad 5000 dolarów miesięcznie. Choć wolność i jakość życia to wartości bezcenne, to jednak aby w pełni cieszyć się urokami życia cyfrowego nomady, konieczne są zarobki trochę więcej niż minimalne.

1. Podatki, wizy, itepe

Wizy pracownicze i konta bankowe, podatki i ubezpieczenia – gdziekolwiek się wybierasz, lepiej sprawdź dokładnie tego typu informacje przed wyjazdem. Czy będziesz musiał płacić VAT, HST albo MwST? Porozmawiaj na ten temat z bardziej doświadczonymi nomadami, a jeszcze lepiej zasięgnij porady eksperta. W tym momencie może Ci się to wydawać drogie, lecz na dłuższą metę z pewnością dobrze na tym wyjdziesz. A gdy już się za to zabierzesz, sprawdź naszą przydatną aplikację podatkową zistemo – wyliczy ona dla Ciebie wszystkie podatki auto-magicznie.

Miejski nomada

Nie wpadnij w pułapkę podatkową - zasięgnij informacji przed wyjazdem

2. Opracuj dokładny budżet

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby żyć w wybranym przez siebie kraju (lub krajach) na poziomie, jakiego oczekujesz? Bez względu na to, czy zdecydujesz się mieszkać w namiocie na plaży czy w luksusowym apartamencie w Singapurze, musisz wiedzieć, jakich wydatków się spodziewać. Żywność, noclegi, ubrania, kosmetyki i lekarstwa – to wszystko kosztuje. Spróbuj obliczyć swoje przyszłe dochody i wydatki, aby wiedzieć, na co tak naprawdę Cię stać. I nie zapominaj, że w pewnym momencie być może będziesz chciał kupić bilet na samolot do domu. Dobra wiadomość: nasza aplikacja zistemo pomoże Ci w tym – dzięki niej stworzysz swój budżet w ciągu kilku sekund.

3. Rejestruj swoje dochody

Kiedy będziesz już na miejscu, będzie się trzeba zabrać do pracy. Jako cyfrowy nomada prawdopodobnie jesteś freelancerem lub pracujesz na zlecenie, co oznacza, że sam prowadzisz swoją księgowość. Wysyłanie ofert i faktur, przypominanie o opóźnieniach w płatności i rejestrowanie swoich wydatków – jak to ogarniesz nie mając biura? Nie martw się, jeżeli tylko zapewnisz sobie połączenie z Internetem, zistemo zajmie się resztą. Wypróbuj naszą aplikację już teraz i prowadź swoją księgowość nawet na plaży.

4. Korzystaj z czasomierza

To może być dla Ciebie niespodzianką. Bez względu na to, jak bardzo starasz się żyć chwilą obecną i carpe swój diem, nawet dzień nomady ma tylko 24 godziny, a kilka z nich będziesz musiał poświęcić na sen. Może postanowiłeś pracować zgodnie ze swoim budżetem i nie brać więcej pracy niż to absolutnie konieczne do przetrwania finansowego. A może – jak większość freelancerów – czasami toniesz w zleceniach, a potem nadchodzi czas posuchy. Bez względu na to, jak jest w Twoim przypadku, rejestrowanie czasu pracy jest koniecznością. Nie tylko pomoże Ci to w fakturowaniu i tym podobnych sprawach, ale także da Ci lepsze pojęcie o tym, w jaki sposób spędzasz swój cenny czas.

Praca zdalna

Wiedza to potęga - rejestruj swój czas, by go właściwie wykorzystać

5. Ciesz się spełnionymi marzeniami

Pełna kontrola nad swoimi zarobkami i wydatkami zapewni Ci spokój umysłu, którego potrzebujesz, aby w pełni cieszyć się swoim nowym i niepowtarzalnym stylem życia. Nigdy wcześniej w historii ludzkości nie było możliwe doświadczanie tego, czego doświadczasz teraz: wolności i przygody połączonej z możliwością pracy (i wysyłania faktur) z dowolnego miejsca na świecie, skądkolwiek zechcesz. Wspólnie kształtujemy przyszłość pracy!

Pozdrawiam, zistemo

freelancer przyszłość pracy rejestracja czasu


Również interesujące

Sztuczna inteligencja w biznesie – czy roboty przejmują biznes?

Samo-prowadzące się samochody oraz sprzątające roboty nie są dziś jedynie wytworem wyobraźni rozmarzonych naukowców. Roboty, automatyzacja i sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intellignece – AI) mają coraz większy wpływ na nasze życie.

firma mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

Jak stworzyć miejsce pracy przyjazne rodzinie?

W dzisiejszym świecie, 70% osób pracujących, zarówno kobiet jak i mężczyzn, czuje się rozdartych pomiędzy rodziną a pracą. Stres, rozwody, rozbite rodziny – oto rezultat. Nadszedł czas, by stworzyć miejsca pracy, które będą przyjazne rodzinom!

mała firma praca i rodzina przyszłość pracy

5 Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o księgowości w chmurze

Czy prowadzisz już swoją księgowość w chmurze? Nie? Ale wiesz, że najwyższy czas to zrobić, prawda? Księgowość w chmurze to coś więcej niż tylko modny trend. Tak będzie wyglądała księgowość przyszłości zarówno w małych firmach jak i dużych przedsiębiorstwach.

faktury i kosztorysy prywatność i bezpieczeństwo przyszłość pracy wydatki zarządzanie firmą

7 przykazań skutecznej autopromocji

Wszyscy musimy o niej myśleć. Choć zazwyczaj tego nie lubimy: autopromocja. Zapewnij sobie sukces dzięki moim 7 sekretnym wskazówkom – oraz dodatkowej wskazówce bonusowej! Autopromocja może być nieco przerażająca – nawet najlepsi profesjonaliści od marketingu często jej unikają.

autopromocja

Zależy Ci na finansowej stabilności Twojej firmy? Pomoże Ci w tym zaliczkowanie!

Zaliczkowanie, przedpłaty, umowy zaliczkowe: stabilność finansowa nierzadko przyprawia przedsiębiorców o ból głowy – szczególnie właścicieli małych firm, freelancerów i przedsiębiorców solowych. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób zaliczkowanie może stać się lekarstwem na Twoje zmartwienia dotyczące finansów.

faktury i kosztorysy freelancer zaliczka zaliczkowanie zarządzanie firmą

CRM w Chmurze! Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie

Czy myślisz o tym, aby zacząć korzystać z systemu zarządzania relacjami z klientem, nazywanego w skrócie CRM? Może zastanawiasz się właśnie, jaki system powinieneś wybrać? Nie szukaj dalej. Odpowiedz na 4 proste pytania, a wszystko stanie się jasne.

CRM

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.