Cyfrowy nomada

Jak przetrwać jako cyfrowy nomada – odkrywamy 5 sekretów

Od zdalnych zespołów po solo-freelancerów podróżujących po świecie jako cyfrowi nomadzi: w czasach, gdy z powodzeniem można prowadzić firmę z cyfrowej chmury, istnieje wiele modeli pracy niezależnej od lokalizacji – i wciąż pojawiają się nowe. Lecz cyfrowy nomadyzm ma swoje własne wyzwania. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przetrwać jako cyfrowy nomada.

Śniadanie koło południa, a potem godzinka czy dwie pracy w ocienionym hamaku na plaży z widokiem na morze, z laptopem na kolanach i koktajlem w ręce… Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Tak, bo niestety to tylko mrzonka. Przed cyfrowym nomadą życie stawia wiele wyzwań. Bez rodziny i przyjaciół można czuć się samotnym nawet w raju. A życie od wypłaty do wypłaty też nie jest dla każdego. Skoro jesteśmy już przy pieniądzach – nawet cyfrowi nomadzi muszą płacić podatki i natykają się na wiele administracyjnych utrudnień, z którymi muszą sobie jakoś poradzić.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Cyfrowy nomada

Praca w hamaku na plaży, z laptopem na kolanach i koktajlem w ręce… Zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Niestety tak…

W roku 2016 portal dla freelancerów Welance opublikował pierwsze dogłębne badanie zagadnienia cyfrowego nomadyzmu. Wyniki badania były dość zaskakujące: przeciętny cyfrowy nomada to mężczyzna (64%) będący w związku (55%). Większość z nich jest po trzydziestce (33%), 29% nieco przed trzydziestką, a 18% w wieku od 37 do 75 lat. Jednak styl życia nomady nie jest aż tak koczowniczy, jak można by przypuszczać – 44% osób biorących udział w badaniu pozostawało w jednym miejscu przez okres od jednego do trzech miesięcy, 32% zmieniało kraj pobytu co dwa do czterech tygodni, a 9% odwiedziło ponad dziesięć różnych krajów w ciągu dwunastu miesięcy. Jeśli chodzi o wykonywany zawód, to tutaj nie było niespodzianki: większość cyfrowych nomadów jest programistami (22%) lub internetowymi marketingowcami i projektantami (17%).

Wyzwania stojące przed cyfrowym nomadą

W tym samym badaniu wykazano, że jeśli chodzi o wysokość zarobków, to życie cyfrowych nomadów nie jest usłane różami. Mimo niskich kosztów życia w niektórych krajach, zarobki rzędu 1000 do 2000 dolarów amerykańskich miesięcznie (jakie zgłasza 27% badanych) jeszcze nikogo nie uczyniły bogaczem. 19% badanych powodzi się nieco lepiej – zarabiają od 2000 do 3000 dolarów miesięcznie, a 11% z radością oświadczyło, że zarabia ponad 5000 dolarów miesięcznie. Choć wolność i jakość życia to wartości bezcenne, to jednak aby w pełni cieszyć się urokami życia cyfrowego nomady, konieczne są zarobki trochę więcej niż minimalne.

1. Podatki, wizy, itepe

Wizy pracownicze i konta bankowe, podatki i ubezpieczenia – gdziekolwiek się wybierasz, lepiej sprawdź dokładnie tego typu informacje przed wyjazdem. Czy będziesz musiał płacić VAT, HST albo MwST? Porozmawiaj na ten temat z bardziej doświadczonymi nomadami, a jeszcze lepiej zasięgnij porady eksperta. W tym momencie może Ci się to wydawać drogie, lecz na dłuższą metę z pewnością dobrze na tym wyjdziesz. A gdy już się za to zabierzesz, sprawdź naszą przydatną aplikację podatkową zistemo – wyliczy ona dla Ciebie wszystkie podatki auto-magicznie.

Miejski nomada

Nie wpadnij w pułapkę podatkową - zasięgnij informacji przed wyjazdem

2. Opracuj dokładny budżet

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby żyć w wybranym przez siebie kraju (lub krajach) na poziomie, jakiego oczekujesz? Bez względu na to, czy zdecydujesz się mieszkać w namiocie na plaży czy w luksusowym apartamencie w Singapurze, musisz wiedzieć, jakich wydatków się spodziewać. Żywność, noclegi, ubrania, kosmetyki i lekarstwa – to wszystko kosztuje. Spróbuj obliczyć swoje przyszłe dochody i wydatki, aby wiedzieć, na co tak naprawdę Cię stać. I nie zapominaj, że w pewnym momencie być może będziesz chciał kupić bilet na samolot do domu. Dobra wiadomość: nasza aplikacja zistemo pomoże Ci w tym – dzięki niej stworzysz swój budżet w ciągu kilku sekund.

3. Rejestruj swoje dochody

Kiedy będziesz już na miejscu, będzie się trzeba zabrać do pracy. Jako cyfrowy nomada prawdopodobnie jesteś freelancerem lub pracujesz na zlecenie, co oznacza, że sam prowadzisz swoją księgowość. Wysyłanie ofert i faktur, przypominanie o opóźnieniach w płatności i rejestrowanie swoich wydatków – jak to ogarniesz nie mając biura? Nie martw się, jeżeli tylko zapewnisz sobie połączenie z Internetem, zistemo zajmie się resztą. Wypróbuj naszą aplikację już teraz i prowadź swoją księgowość nawet na plaży.

4. Korzystaj z czasomierza

To może być dla Ciebie niespodzianką. Bez względu na to, jak bardzo starasz się żyć chwilą obecną i carpe swój diem, nawet dzień nomady ma tylko 24 godziny, a kilka z nich będziesz musiał poświęcić na sen. Może postanowiłeś pracować zgodnie ze swoim budżetem i nie brać więcej pracy niż to absolutnie konieczne do przetrwania finansowego. A może – jak większość freelancerów – czasami toniesz w zleceniach, a potem nadchodzi czas posuchy. Bez względu na to, jak jest w Twoim przypadku, rejestrowanie czasu pracy jest koniecznością. Nie tylko pomoże Ci to w fakturowaniu i tym podobnych sprawach, ale także da Ci lepsze pojęcie o tym, w jaki sposób spędzasz swój cenny czas.

Praca zdalna

Wiedza to potęga - rejestruj swój czas, by go właściwie wykorzystać

5. Ciesz się spełnionymi marzeniami

Pełna kontrola nad swoimi zarobkami i wydatkami zapewni Ci spokój umysłu, którego potrzebujesz, aby w pełni cieszyć się swoim nowym i niepowtarzalnym stylem życia. Nigdy wcześniej w historii ludzkości nie było możliwe doświadczanie tego, czego doświadczasz teraz: wolności i przygody połączonej z możliwością pracy (i wysyłania faktur) z dowolnego miejsca na świecie, skądkolwiek zechcesz. Wspólnie kształtujemy przyszłość pracy!

Pozdrawiam, zistemo

freelancer przyszłość pracy rejestracja czasu


Również interesujące

Księgowość w Chmurze - oszczędność czasu

Rzemieślnicy, producenci i mechanicy: wszyscy fachowcy mogą czerpać wiele korzyści z fakturowania za pomocą technologii cyfrowej i aplikacji rejestrującej czas. Zróbmy małą wycieczkę poprzez proces zistemo i zobaczmy, jak to działa w praktyce.

fachowcy

Inteligentne śledzenie czasu: rejestruj swoje godziny!

Czy zastanawiałeś się, jak mierzyć czas pracy, gdy jesteś freelancerem? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące logowania przepracowanych godzin pracy freelancera oraz narzędzi, które można wykorzystać w tym celu. Czas to pieniądz, czy nam się to podoba, czy nie.

arkusz czasu pracy czasomierz fakturowanie freenancer porady dla freelancerów praca na godziny rejestracja czasu rejestrator czasu śledzenie czasu timer zarządzanie czasem

Sprawozdanie zysków i strat: czy mój biznes się opłaca?

Sprawozdanie zysków i strat, deklaracja dochodowa, dochód netto i zysk operacyjny… Czy domyślasz się już, do czego zmierzamy? Tak, masz rację. Czas wziąć byka za rogi i zadać sobie przyprawiające o dreszczyk pytanie:

mała firma wydatki zarządzanie firmą

Mass mailing, masowa wysyłka maili z życzeniami

Święta to sezon na wysyłanie życzeń. O tej porze roku nasze skrzynki odbiorcze wypełnione są wiadomościami. Wszyscy otrzymujemy życzenia świąteczne od znajomych, współpracowników i partnerów w interesie. zistemo umożliwi ci pełną kontrolę nad procesem przesyłania wiadomości e-mail, dzięki prostemu wykorzystaniu eksportowanych adresów.

masowa wysyłka maili

Prywatność danych i RODO dla małych firm i freelancerów

Wszyscy o tym mówią, ale chyba mało kto rzeczywiście wie, o co chodzi: rozporządzenie UE dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) wzbudza niepokój właścicieli firm zarówno w Unii Europejskiej jak i poza nią.

freelancer mała firma prywatność i bezpieczeństwo

6 kroków do międzynarodowego biznesu

Rozwinięcie działalności firmy poza granice swojego kraju jeszcze nigdy nie było prostsze: internet niweluje granice geograficzne, wciąż rośnie więc liczba ekip międzynarodowych. Mimo to, wielu przedsiębiorców wciąż obawia się przekroczyć granicę.

biznes międzynarodowy

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.