Podatek

Podatek obrotowy, dochodowy i od działalności gospodarczej: który z nich powinienem zapłacić?

Jakie podatki musi płacić właściciel małej firmy? Czy freelancerzy muszą płacić podatek od działalności gospodarczej? Co to jest VAT? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się najistotniejszych faktów dotyczących deklaracji podatkowych.

Doradztwo podatkowe dla właścicieli małych firm

Każdego roku miliony właścicieli małych firm oraz osób samozatrudniających się przeżywa katusze, gdy nadchodzi oczekiwany z przerażeniem czas rozliczeń podatkowych. Jakie podatki powinieneś zapłacić jako właściciel małego domowego interesu? I w ogóle, czy Twój biznes może być zakwalifikowany jako mały? Czy musisz zapłacić podatek od swojej działalności? To tylko niektóre z pytań, na które będziesz musiał znaleźć odpowiedź. Odpowiedź będzie oczywiście uzależniona od tego, w jakim kraju mieszkasz – lub nawet w jakim stanie: tak jest między innymi w przypadku podatku obrotowego w USA. A jeśli prowadzisz firmę międzynarodową, co dzisiaj nie jest niczym niezwykłym, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Jak to ogarnąć? Czytaj dalej…

1. Naucz się podstaw podatkowych

Zasięgnij informacji. Agencje rządowe zazwyczaj dostarczają informacji na temat podatków.  Na przykład w Stanach Zjednoczonych właściciele małych firm oraz samozatrudniający się mogą znaleźć niezbędne informacje na stronie internetowej IRS, w Kanadzie – na stronie Canada Revenue Agency, a w Wielkiej Brytanii – na stronie Business Tax A-Z. Niektóre z tych organizacji oferują także darmowe porady podatkowe dla start-upów i freelancerów. W zależności od tego, w jakim kraju prowadzisz swoją działalność i jaki jest jej charakter, możesz poszukać bardziej szczegółowych informacji w związkach zawodowych lub innych tego typu organizacjach.

2. Standardy wielkości dla małych firm

Aby dowiedzieć się, jakie podatki powinieneś zapłacić, najpierw zorientuj się, jaki rodzaj firmy prowadzisz. Czy można ją zaliczyć do małych firm? Odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak oczywista, jak się to wydaje: na przykład w USA istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przed zakwalifikowaniem firmy jako mała. (Aby sprawdzić, czy twoja firma w USA jest rzeczywiście małą firmą, przeczytaj Small Business Side Standards na stronie agencji SBA.) Czy można uznać, że osoba samozatrudniająca się pracuje we własnej małej firmie? W większości państw, na potrzeby podatkowe osoba taka uznawana jest za właściciela firmy jednoosobowej. Oznacza to, iż należy ona do specjalnej kategorii biznesowej, co wymaga opłacania określonych podatków i ubezpieczeń.

3. Podatek obrotowy, VAT, itp.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, gdzie mieszkają Twoi klienci oraz jaki rodzaj działalności prowadzisz, konieczne może być zarejestrowanie się jako płatnik określonych podatków od sprzedawanych produktów lub świadczonych usług: w USA jest to podatek obrotowy, natomiast w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej podatek od wartości dodanej, czyli VAT. Wysokość tego podatku jest różna w różnych państwach. Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT, bardzo ważne jest, aby zaznaczyć to na każdej wystawionej przez Ciebie fakturze, by móc potem wypełnić odpowiednio deklarację podatkową. Najlepiej korzystać w tym celu z programu do fakturowania, który robi to automatycznie. Takiego jak na przykład program zistemo, gdzie możesz dodawać wszelkie rodzaje podatków do swoich faktur, by mogły one zostać automatycznie rozliczone. Wypróbuj za darmo!

4. Korzystaj z inteligentnego programu księgowego

Wypełnianie deklaracji podatkowych nie jest przyjemne. Lecz z pewnością staje się dużo łatwiejsze, jeśli wszystkie rozliczenia masz uporządkowane i w jednym miejscu. Przychód, wydatki, zaległe faktury. Nawet jeśli dopiero zaczynasz prowadzić firmę, po godzinach regularnej pracy, od początku korzystaj z inteligentnych rozwiązań. Urzędnicy podatkowi rzadko wykazują się poczuciem humoru czy empatią – nie uwierzą w żadne wymówki dotyczące brakujących dokumentów, choćby nie wiem jak przekonujące. Ewidencjonowanie wszystkich swoich wydatków nie tylko sprawi, że Twój biznes będzie prowadzony w sposób inteligentny, lecz znacznie ułatwi Ci przebrnięcie przez trudny okres rozliczeń podatkowych.

5. Profesjonalny konsultant podatkowy

A oto moja ostatnia, a jednocześnie najlepsza porada dotycząca podatków dla właścicieli małych firm i freelancerów. Naj-lep-sza! Naprawdę. Oto ona: skontaktuj się z konsultantem podatkowym! Przynajmniej na początku. Jeśli wydaje Ci się, że to zbędny i naprawdę duży wydatek, nie jesteś w tym osamotniony. Badania pokazują, że tylko 4 na 10 właścicieli małych firm korzysta z doradztwa finansowego. Lecz jeśli sam nie jesteś dobrym finansistą lub jeśli nie możesz sobie pozwolić na spędzanie długich godzin na poszukiwaniu niezbędnych informacji, skorzystanie z porady eksperta naprawdę Ci się opłaci.

Jeśli potraktowałeś poważnie moje porady i korzystasz już z inteligentnego oprogramowania (może nawet, hmm… zistemo), możesz także zaprosić swojego konsultanta podatkowego do chmury, gdzie będzie on mógł zapoznać się ze wszystkimi Twoimi dokumentami i liczbami. Zaoszczędzi Ci to czasu i pieniędzy, że nie wspomnę nawet o energii i papierkowej robocie. Brzmi nieźle, prawda? Więc czemu jeszcze tego nie zrobiłeś? Choćby teraz?

Poskrom podatkowego potwora!

Prawdę mówiąc, sama idea podatków nie jest wcale taka zła: oddajesz pewien odsetek zarobionych przez siebie pieniędzy państwu, a w zamian za to państwo zapewnia Ci dostęp do różnych instytucji (np. szkół) oraz infrastruktury publicznej (np. drogi). To ma sens! Lecz skomplikowana natura samych ludzi, finansów i władzy sprawiła, że płacenie podatków przypomina walkę z kudłatym potworem. Spróbujmy oswoić go wspólnie, a kto wie, może pewnego dnia stanie się on naszym przyjacielem?

Bez względu na to, co się wydarzy, nie trać swojej pasji do pracy z powodu urzędników podatkowych!

Pozdrawiam, zistemo

freelancer mała firma podatki zarządzanie firmą


Również interesujące

Prywatność danych i RODO dla małych firm i freelancerów

Wszyscy o tym mówią, ale chyba mało kto rzeczywiście wie, o co chodzi: rozporządzenie UE dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) wzbudza niepokój właścicieli firm zarówno w Unii Europejskiej jak i poza nią.

freelancer mała firma prywatność i bezpieczeństwo

Nadgodziny i dodatkowe godziny: jak skutecznie nimi zarządzać

Terminy gonią. Szef żąda, żeby zadanie zostało ukończone dziś wieczorem. A może musisz pracować dwie zmiany pod rząd, by zastąpić chorego kolegę. Tak, czasami nadgodziny są konieczne. Jest to rzecz jak najbardziej normalna i nie stanowi problemu, o ile jesteś za to odpowiednio wynagrodzony.

freelancer mała firma praca i rodzina rejestracja czasu zarządzanie firmą

Freelancing i ekonomia freelancingu – co oznaczają one dla Ciebie

Freelancing staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej osób chce być niezależnym wykonawcą, wiele małych firm polega na pracy wykonywanej przez freelancerów. Jaka jest Twoja rola w tym nowym ekonomicznie systemie – freelancingu?

freelancer mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

4 zasady efektywnego zarządzania zespołem wirtualnym – Wielki sekret ujawniony

Dzień Dobry, ekipo! A może raczej Dobry Wieczór? Praca z zespołem rozlokowanym w kilku strefach czasowych staje się coraz bardziej powszechna. Twój programista może pracować na Węgrzech, ekspert od marketingu w Londynie, a księgowa pochodzić z Monachium: zespoły międzynarodowe – a zatem w głównej mierze wirtualne – przestały być już rzadkością.

przyszłość pracy zarządzanie firmą

Program do liczenia godzin pracy: 6 najważniejszych funkcji

Inteligentna ewidencja czasu pracy to coś więcej niż zapisywanie przepracowanych godzin. Program do liczenia godzin pracy ma pomóc Tobie i Twojemu zespołowi pracować bardziej efektywnie. Wykorzystywać przepracowany czas w najbardziej optymalny sposób i umożliwić balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

ewidencja czasu pracy rejestracja czasu

Sztuczna inteligencja w biznesie – czy roboty przejmują biznes?

Samo-prowadzące się samochody oraz sprzątające roboty nie są dziś jedynie wytworem wyobraźni rozmarzonych naukowców. Roboty, automatyzacja i sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intellignece – AI) mają coraz większy wpływ na nasze życie.

firma mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.