Partnerzy w biurze

Twojej firmie potrzebny jest żargon firmowy

10/05/2018

Czy Twoja mała firma ma swój żargon firmowy? Nie? Ale powinna! Po co? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. W swojej firmie używasz już żargonu firmowego? W takim razie gratulacje! Możesz pominąć ten artykuł i spożytkować swój cenny czas w lepszy sposób. No, chyba że chcesz mieć pewność, że Twoje pojęcie o firmowym żargonie jest rzeczywiście poprawne. W takim wypadku zrób ten mały wysiłek i przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego Twoja mała firma potrzebuje własnego żargonu

Jeśli jesteś jak większość właścicieli małych firm, to możesz nie wiedzieć, czym jest żargon firmowy i do czego miałby Ci się on przydać. Ludzie w firmie jakoś się ze sobą dogadują, więc chyba wszystko jest w porządku, prawda? A jednak mylisz się. Słowa kryją w sobie ogromną moc. Słowa, których używasz kształtują Twój sposób myślenia – oraz to, w jaki sposób Twoja firma jest postrzegana przez innych. Od reklam po faktury, od notatek wewnętrznych po notatki prasowe: każdy aspekt Twojej firmy skorzysta, jeśli będzie mieć ona skuteczny żargon firmowy.

Idea żargonu firmowego: od starożytnej retoryki do nowoczesnego marketingu

Partnerzy w biurze

Sztuka perswazji jest stara jak świat… (zdjęcie: iStock | AzmanJaka)

To, w jaki sposób mówisz lub piszesz ma ogromne znaczenie. Intuicyjnie modyfikujemy nasz styl wyrażania się – w inny sposób rozmawiamy z reporterem, w inny z nastolatkiem, a w jeszcze inny z partnerem w interesach. Wszyscy mamy pewne podświadome zasady, według których dobieramy właściwe w danej chwili słownictwo i styl. To, co starożytni Rzymianie nazywali kiedyś retoryką, dziś stało się ważnym aspektem marketingu i PR (public relations = relacje publiczne) – chodzi tu o umiejętne używanie języka po to, aby przekonać ludzi do podjęcia określonych działań. Sztuka perswazji jest prawdopodobnie stara jak świat, a dziś jest tak samo potrzebna jak 3000 lat temu. Mimo że pewne zasady zmieniły się.

Tworzenie żargonu firmowego w 3 krokach

Znalezienie właściwego żargonu firmowego to ważny aspekt tożsamości Twojej firmy – potrzebuje tego każda, nawet najmniejsza firma. Swój pełny potencjał zrealizujesz tylko wtedy, jeśli dokładnie będziesz wiedział, kim jesteś, a to samo dotyczy Twojej firmy.

Kim chcesz być, jak chcesz być postrzegany? Jakiego stylu i tonu chcesz używać rozmawiając z klientami? Przyjacielskiego i osobistego czy raczej profesjonalnego i wyrażającego szacunek? Kim są Twoi klienci, czego od Ciebie potrzebują? Są to pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć. A kiedy już to zrobisz, możesz zacząć tworzyć swój firmowy żargon – w trzech krokach.

1.Opracuj konkretne zasady dotyczące formatu

 • Czy będziesz używać skrótów, a jeśli tak, to jakich?
 • Czy będziesz pisać % czy procenty, dolary czy $?
 • Jakiego formatu daty i godziny chcesz używać?
 • Jak się będziesz się zwracać do klienta na piśmie: Szanowny Panie Kowalski, Drogi Panie Kowalski, a może po prostu Cześć Tomek?

Drobiazgi są ważne – a jeszcze ważniejsze jest konsekwentne stosowanie ustalonych zasad. Zdecyduj, jaki styl najbardziej pasuje do Twojej firmy i konsekwentnie się tego trzymaj.

Porada eksperta: Strona bierna powinna być prawie zawsze unikana. Dlaczego? Po prostu dlatego, że “Nie używaj strony biernej” brzmi znacznie prościej – i łatwiej to zrozumieć.

2.Opracuj terminologię obowiązującą w firmie

Praca z danymi z komputera

Dobrze jest imponować ludziom, lecz jeszcze lepiej jest być przez nich rozumianym… (zdjęcie: REDPIXEL | stock.adobe.com)

 • Jakie słowa są powszechnie stosowane w Twojej branży (np. czy będzie to CV czy życiorys)?
 • Czy jesteś firmą, spółką czy przedsiębiorstwem?
 • Czy masz klientów, wspólników, a może partnerów?
 • Wysyłasz im rachunki czy faktury, wycenę czy kosztorys?

Ty mówisz pomidor, ja mówię pomidor… sam decydujesz: lecz określ jasno, jakich słów chcesz używać, a jakich unikać w swojej firmie.

Porada eksperta: Jeśli to możliwe, unikaj przesadnie technicznego żargonu. Dobrze jest imponować ludziom, lecz jeszcze lepiej jest być przez nich rozumianym.

3.Stwórz przewodnik po stylu

Firmowy żargon w małej firmie

Czy chcesz być rozumiany od Nowego Jorku po Londyn, a nawet w Warszawie? (zdjęcie Rawpixel | stock.adobe.com)

 • Czy będziesz używać jasnych i krótkich czy raczej imponująco długich zdań?
 • Czy będziesz próbować przypodobać się miejscowym używając ich slangu?
 • Czy chcesz być rozumiany od Nowego Jorku po Londyn, a nawet w Warszawie?
 • Czy Twój ton wypowiedzi ma być młodzieńczy i na czasie czy raczej wzbudzający zaufanie i nieco staroświecki?

Twój styl się liczy – a odpowiedni dobór słów może mieć ogromne znaczenie.

Porada eksperta: Postaraj się, by twój styl był zwięzły i prosty, tak aby mogły Cię zrozumieć nawet osoby, które nie są rodzimymi użytkownikami języka. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz biznes także online i masz klientów z różnych stron świata.

Jak widać, wypracowanie odpowiedniego żargonu we własnej firmie nie jest zbyt skomplikowane. Trudniejsze będzie konsekwentne jego stosowanie. Ale wiesz co? Warto o to zadbać. Wykorzystaj moc słów, a Twoja firma rozwinie swój pełen potencjał.


Również interesujące

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Karta kredytowa nie jest wymagana. Możesz anulować konto, kiedy zechcesz.