Praca a rodzina

5 lekcji, których możesz nauczyć się od firm rodzinnych

Skoro rodzina jest trzonem społeczeństwa, to z pewnością firmy rodzinne są sercem naszej ekonomii. Wziąwszy pod uwagę, że 89% wszystkich firm w USA to firmy rodzinne, są duże szanse, że Twoja firma to także biznes rodzinny. Jeśli tak jest, to gratulujemy! Otóż mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość:

Firmy rodzinne działają bardziej skutecznie

Walmart, Nike, Facebook, L’Oreal, Volkswagen, BMW czy Novartis: wszystko są to przykłady światowych firm kontrolowanych przez rodziny. Mały butik na rogu ulicy, włoska restauracja czy gospodarstwo rolne to najpowszechniejsze rodzaje firm rodzinnych. Badania ekonomiczne dotyczące firm rodzinnych rozpoczęto dopiero w ostatnich kilku latach, lecz ich wyniki już są imponujące. Ogólnie mówiąc, firmy rodzinne radzą sobie świetnie. Na całym świecie ich wyniki są lepsze niż wyniki korporacji. Według Boston Consulting Group, stanowią one ponad 30% wszystkich firm na świecie, ze sprzedażą ponad 1 miliarda dolarów. Nieźle, prawda? Lecz dlaczego tak jest?

5 lekcji, których możemy się nauczyć od firm rodzinnych

Biznes rodzinny, jak sama nazwa wskazuje, prowadzony jest przez członków rodziny. Na listach giełdowych za firmę rodzinną uważa się taką, której ponad 20% udziałów należy do rodziny – gdzie, mówiąc krótko, to członkowie rodziny podejmują decyzje. Każda rodzina jest jedyna w swoim rodzaju, dlatego też firmy rodzinne bardzo się od siebie różnią. Mimo to, istnieje kilka wspólnych punktów we wszystkich firmach tego typu. Rodzina to bardzo specyficzna struktura, a firma rodzinna w jeszcze większym stopniu. Czym konkretnie różni się ona od innych firm? I dlaczego odnosi większe sukcesy? Spróbujmy to przeanalizować.  

Wszyscy możemy się wiele nauczyć od firm rodzinnych (zdjęcie: luckybusiness | stock.adobe.com)

1. Firma rodzinna jest bardziej odporna

Ogólnie rzecz biorąc, firma rodzinna jest bardziej odporna i stabilna finansowo, szczególnie w czasach kryzysu. Dlaczego? Ponieważ decyzje podejmowane w takiej firmie mają bezpośredni wpływ na życie rodziny, jej właściciele starają się więc podejmować bardziej przemyślane, długoterminowe decyzje niż osoby prowadzące firmy typu korporacyjnego, gdzie kierujący mogą się w każdej chwili zmienić.

Wada: W firmie rodzinnej problemy biznesowe są jednocześnie problemami osobistymi. Korzystanie z profesjonalnych narzędzi inteligencji biznesowej może pomóc nabrać nieco dystansu i uniknąć podejmowania zbyt emocjonalnych decyzji.  

2. Firma rodzinna jest bardziej elastyczna

Firmy kierowane przez rodziny są generalnie bardzo elastyczne, jeżeli chodzi o innowacje: nowe pomysły można przedyskutować przy śniadaniu, a wstępne plany opracować przy wspólnym obiedzie.

Komunikacja pomiędzy członkami rodziny jest bardzo bezpośrednia i szczera, nie ma potrzeby organizowania długich spotkań dotyczących każdego nowego planu czy pomysłu, nic w międzyczasie nie wymyka się spod kontroli.

Wada: Nowe projekty i innowacje mogą być wdrażane w sposób nieco chaotyczny i nadmiernie przełomowy. Nawet w najbardziej elastycznym środowisku potrzeba pewnej kontroli – i mądrego zarządzania projektami.

Firmy rodzinne są elastyczne (zdjęcie: Minerva Studio | stocks.adobe.com)

3. Firma rodzinna jest bardziej wydajna

Krótki czas podejmowania decyzji to duży plus firm rodzinnych, a zakres odpowiedzialności każdego z jej członków jest zazwyczaj bardzo przejrzysty. Tata zajmuje się karmieniem krów, mama ogrodem i rachunkami, a dzieci są małymi pomocnikami. Każdy wie, co ma robić – i jak to zrobić.

Wada: Szybkie podejmowanie decyzji i jasny zakres obowiązków są świetne, oczywiście dopóki nie dojdzie do osobistych konfliktów. Mamie może się nie spodobać, że tata zagląda w rachunki, a przeżywający burzę hormonów nastolatek może okazać się nienajlepszym współpracownikiem. Przydzielanie zadań i jasne określanie celów może pomóc z zachowaniu granicy pomiędzy sprawami firmowymi a osobistymi.  

4. Firma rodzinna to sprawiedliwy pracodawca

Sprawiedliwość to ogromny plus firm rodzinnych. W przeciwieństwie do dyrektora korporacji, właściciel firmy rodzinnej dokładnie zna każdy aspekt swojej firmy z własnego doświadczenia. Zapewnia mu to szacunek i zaufanie, a w efekcie nawet osoby zatrudnione z zewnątrz czują się w firmie jak członkowie rodziny.

Wada: Pracownicy mogą stać się zbyt lojalni wobec firmy, co nie zawsze jest dla nich dobre. Rejestracja czasu pracy może być tu dobrym narzędziem, które pomoże uniknąć przepracowania, a nawet wypalenia zawodowego, szczególnie w kulturze biznesu opartej na zaufaniu.  

5. Firma rodzinna szkoli swoich pracowników już od przedszkola

Dzieci szkolone są na miejscu (zdjęcie: Monkey Business | adobe.stocks.com)

Dorastanie w rodzinie, która prowadzi interes oznacza wzrastanie w tej interes od dziecka. Zabawa u mamy w sklepie, odrabianie pracy domowej w pizzerii lub zaglądanie do fabryki ojca w sobotę: przez sam tylko pobyt w tych miejscach dzieci dowiadują się mnóstwo o firmie rodziców. Choć nikt nie przywiązuje do tego specjalnej uwagi, dzieci i tak uczą się, jak wykonywać pracę, a w efekcie, jak prowadzić firmę.

Wada: Kiedy dorosłe już dzieci przejmują firmę, mogą zapragnąć wprowadzić zmiany. Rodzicom nie zawsze się to spodoba. Konflikt pokoleń to często bardzo poważny problem dla firmy rodzinnej. Rozsądne planowanie z góry i wprowadzanie zmian krok po kroku może w tym pomóc. Pomoże to także dzieciom uczyć się na własnych błędach – w sposób, w jaki Ty się wszystkiego uczyłeś. Firmy rodzinne z pewnością mają przyszłość To fakt potwierdzony statystykami: firmy rodzinne na ogół dobrze sobie radzą na rynku i myślą długoplanowo. Lecz jak zawsze, i tutaj są pewne minusy: są osoby, którym nie udaje się połączyć biznesu z rodziną. Nie jest łatwo utrzymać profesjonalną relację z członkami własnej rodziny. Miłość, osobiste urazy i duma profesjonalisty to uczucia, które mogą zakłócać podejmowanie rozsądnych decyzji zawodowych.

W świecie korporacji emocje i biznes nie idą w parze, w firmie rodzinnej – muszą. Z zasady to dobrze – przecież to właśnie dzięki emocjom jesteśmy ludźmi. Gdy już nauczysz się łączyć te dwa aspekty życia, Twoja firma stanie się bardzo silna – podobnie Ty sam, jako człowiek. Stara dobra firma rodzinna na pewno pozostanie na rynku. Ponieważ rodziny trwają przez pokolenia. Niech Twoja firma także trwa jak najdłużej! Pozwól, że my Ci w tym pomożemy.

Pozdrawiam, zistemo

mała firma praca a rodzina zarządzanie firmą


Również interesujące

5 Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o księgowości w chmurze

Czy prowadzisz już swoją księgowość w chmurze? Nie? Ale wiesz, że najwyższy czas to zrobić, prawda? Księgowość w chmurze to coś więcej niż tylko modny trend. Tak będzie wyglądała księgowość przyszłości zarówno w małych firmach jak i dużych przedsiębiorstwach.

faktury i kosztorysy prywatność i bezpieczeństwo przyszłość pracy wydatki zarządzanie firmą

Mass mailing, masowa wysyłka maili z życzeniami

Święta to sezon na wysyłanie życzeń. O tej porze roku nasze skrzynki odbiorcze wypełnione są wiadomościami. Wszyscy otrzymujemy życzenia świąteczne od znajomych, współpracowników i partnerów w interesie. zistemo umożliwi ci pełną kontrolę nad procesem przesyłania wiadomości e-mail, dzięki prostemu wykorzystaniu eksportowanych adresów.

masowa wysyłka maili

Potrzebna jest Ci miłości klientów! Zarządzanie doświadczeniami klientów w 3 krokach

Zarządzanie Doświadczeniami Klientów, CX czy CEM oznaczają jedno: w dzisiejszym świecie wrażenia Twoich klientów liczą się bardziej niż kiedykolwiek dotąd. Lecz co zrobić, gdy Twoje środki na marketing są ograniczone? Nie panikuj.

freelancer klienci mała firma zarządzanie firmą

Nová mise: Dokonalý projekt

Dziś chciałabym ci opowiedzieć, jak freelancerzy mogą nauczyć się lepiej zarządzać swoimi projektami. Wyjaśnię, na czym polega zarządzanie projektami oraz w jaki sposób możesz wykorzystać metodologię zarządzania projektami, aby poprawić swoje umiejętności kierownicze.

freelancer mała firma porady i wskazówki projekt rejestracja czasu śledzenie czasu startup zarządzanie czasem zarządzanie firmą zarządzanie projektem zarządzanie zespołem

CRM w Chmurze! Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie

Czy myślisz o tym, aby zacząć korzystać z systemu zarządzania relacjami z klientem, nazywanego w skrócie CRM? Może zastanawiasz się właśnie, jaki system powinieneś wybrać? Nie szukaj dalej. Odpowiedz na 4 proste pytania, a wszystko stanie się jasne.

CRM

Nie ma to jak Slow Biznes!

Twój biznes rozkręca się powoli? Nie martw się! Slow biznes jest teraz w modzie. Tak, naprawdę. W obecnej – nieco zwariowanej – sytuacji ekonomicznej, gdy ogromne firmy zostają zamykane, a start-upy wyrastają jak grzyby po deszczu, nieśpieszne podejście do interesów może uratować twoją firmę.

biznes

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.