Inteligencja biznesowa

BI, IQ i KPI: Czym jest inteligencja biznesowa?

Istnieją różne rodzaje inteligencji: inteligencja biznesowa, emocjonalna, twórcza i inne. IQ, EQ, BI oraz KPI – inteligencja jest poddawana pomiarom i analizie. W biznesie, dokonywanie analiz za pomocą wskaźników rzeczywiście się opłaca. Każda strategia planowania oraz podejmowanie decyzji w sposób inteligentny opierają się na faktach i liczbach.

Poznaj swoje KPI!

Czy możesz powtórzyć? Nie wiesz nawet, co oznacza skrót KPI? Pojęcie inteligencja biznesowa jest ci zupełnie obce? Założę się, że jesteś jedną z tych kreatywnych osób, która woli piękną formę projektu niż liczby. Nie ma się czym martwić – nie jesteś w tym osamotniony. Ogromna ilość osób opiera swoją profesjonalną działalność na kreatywności. Lecz nawet najbardziej kreatywna jednoosobowa żeńska firma to przede wszystkim biznes, a jako taki, opiera się na liczbach i analizie danych. Lecz i tutaj nie musisz się martwić: dzięki nam, wszystko to jest wyjątkowo proste. Zasiądź tylko wygodnie przed pulpitem zistemo, a sam zobaczysz: analiza liczb może być czystą zabawą!

Inteligencja biznesowa 101

Czym jest inteligencja biznesowa, znana także jako BI? Terminu tego po raz pierwszy użył pionier informatyki z Niemiec, Hans Peter Luhn, prawie 70 lat temu, kiedy opublikował w piśmie IBM artykuł pt. „A Business Intelligence System” (czyli system inteligencji biznesowej). Koncept inteligencji biznesowej pojawił się wraz z wynalezieniem komputerów. Wszystkie dane przetwarzane i generowane przez komputer umożliwiają nowe spojrzenie na efektywność biznesu – to myśl przewodnia pojęcia BI. Zintegrowana analiza danych oraz wizualne ich prezentowanie umożliwiają tworzenie nowych procesów planowania strategicznego opartego na inteligentnym systemie.

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI)

Kluczem do pomiaru efektywności firmy czy biznesu są KPI czyli kluczowe wskaźniki efektywności: liczby zawierające najważniejsze informacje o postępach projektów i innych procesów przebiegających w firmie. Dzięki wzajemnym inteligentnym połączeniom, liczby te pozwalają na sprawdzenie, jak efektywny jest twój biznes. Weźmy na przykład dochody, czyli podstawowy KPI dla większości firm. To liczba określająca dochód twojej firmy. Lecz jak wszyscy wiemy, dochód to nie taka prosta sprawa. Inteligencja biznesowa umożliwia skojarzenie dochodu z poszczególnymi klientami. Lub z naliczonymi godzinami pracy. Albo z członkami zespołu. W każdym dniu, tygodniu lub miesiącu. Możliwości są nieograniczone. Spróbuj się trochę pobawić tymi wskaźnikami na swoim pulpicie zistemo. Dla czystej zabawy – i ciesz się prostotą wizualnego przedstawiania danych.

Wizualna analiza danych

Jak mówi znane powiedzenie, jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Jest to również prawdą, jeśli chodzi o liczby, jeden obraz zdradzi ci więcej, niż tysiąc liczb. Dlatego stworzyliśmy wiele różnych możliwości wizualnego prezentowania twoich danych. Elastyczne wykresy w różnych formach i kolorach, sam możesz wybrać wykres lub tabelę, jaka najbardziej ci odpowiada. A jeśli nie masz pewności, który z nich będzie najlepszy w twoim przypadku, zadaj sobie pytanie: Co chcę pokazać? Czy chcę porównać dane, zobaczyć jak są rozłożone czy raczej zrozumieć związki i procesy zachodzące między nimi? Szybkie rzut oka na poręczny Chart Chooser (mała ściągawka o wykresach) może pomóc ci w podjęciu decyzji (nawiasem mówiąc, jest on wykonany w postaci schematu blokowego, co stanowi najlepsze narzędzie do wizualnego przedstawienia procesu podejmowania decyzji).

Raporty z hurtowni danych

Można powiedzieć, że zistemo to twoja osobista hurtownia danych – oczywiście ściśle tajna i zawierająca wyłącznie z twoje dane. Jest to bardzo bezpieczna hurtownia: nawet mój poprzedni szef i jego służby wywiadowcze byliby z niej dumni. Na pulpicie zistemo ukazują się wszystkie żądane dane, na jednym ekranie i w dowolnym zakresie: nawet bardzo kreatywnie nastawione i nie lubiące liczb osoby wyciągną z nich potrzebne informacje. Zobaczysz, jak efektywny jest dany projekt, porównasz go do podobnych projektów lub połączysz go z klientami. Czy te same procesy zabierają więcej czasu w przypadku klienta A, niż to było przy kliencie B? Może trzeba się temu bliżej przyjrzeć? Może nawet zaprosić klienta A na lunch, omówić sprawę i wspólnie rozwiązać problem, póki jest jeszcze niewielki? Czy projekty stały się bardziej opłacalne, odkąd członek zespołu X za nie odpowiada? Może nadszedł czas na awans.

Inteligentny proces planowania strategicznego

Czymkolwiek jest proces planowania strategicznego, z pewnością usprawnisz go dzięki inteligencji biznesowej. Jeszcze nigdy dotąd nie było to tak proste – i inteligentne. Nawet bez wnikania w to, czym sama inteligencja jest. Bo choć inteligencja jest mierzona, nie istnieje jeszcze prawdziwa definicja tego słowa. Według mnie, inteligencja oznacza zdolność do szybkiego kojarzenia faktów i danych w sposób kreatywny. Dlatego moja wirtualna zistemo jest bardzo inteligentną kobietą, której możesz powierzyć swoje interesy. Lecz pamiętaj: zistemo jest kreatywna tylko w takim stopniu, jak ty sam. Stworzyliśmy elastyczne narzędzie inteligencji biznesowej i analizy danych – teraz od ciebie zależy, jak wiele z tego wyciągniesz, w jaki sposób dopasujesz i utworzysz nowe połączenia i interpretacje.

To właściwie świetna wiadomość dla wszystkich użytkowników nastawionych twórczo. Twoja kreatywność pozawala ci myśleć nieszablonowo, w sposób jaki nikt dotąd się jeszcze nie ośmielił. To twoje zadanie.

Pamiętaj o tym i kontynuuj wspaniałą pracę – wykorzystuj swoją inteligencję!

Pozdrawiam, zistemo

inteligencja biznesowa


Również interesujące

Zależy Ci na finansowej stabilności Twojej firmy? Pomoże Ci w tym zaliczkowanie!

Zaliczkowanie, przedpłaty, umowy zaliczkowe: stabilność finansowa nierzadko przyprawia przedsiębiorców o ból głowy – szczególnie właścicieli małych firm, freelancerów i przedsiębiorców solowych. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób zaliczkowanie może stać się lekarstwem na Twoje zmartwienia dotyczące finansów.

faktury i kosztorysy freelancer zaliczka zaliczkowanie zarządzanie firmą

7 przykazań skutecznej autopromocji

Wszyscy musimy o niej myśleć. Choć zazwyczaj tego nie lubimy: autopromocja. Zapewnij sobie sukces dzięki moim 7 sekretnym wskazówkom – oraz dodatkowej wskazówce bonusowej! Autopromocja może być nieco przerażająca – nawet najlepsi profesjonaliści od marketingu często jej unikają.

autopromocja

Prywatność danych i RODO dla małych firm i freelancerów

Wszyscy o tym mówią, ale chyba mało kto rzeczywiście wie, o co chodzi: rozporządzenie UE dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) wzbudza niepokój właścicieli firm zarówno w Unii Europejskiej jak i poza nią.

freelancer mała firma prywatność i bezpieczeństwo

Sprawozdanie zysków i strat: czy mój biznes się opłaca?

Sprawozdanie zysków i strat, deklaracja dochodowa, dochód netto i zysk operacyjny… Czy domyślasz się już, do czego zmierzamy? Tak, masz rację. Czas wziąć byka za rogi i zadać sobie przyprawiające o dreszczyk pytanie:

mała firma wydatki zarządzanie firmą

Nie ma to jak Slow Biznes!

Twój biznes rozkręca się powoli? Nie martw się! Slow biznes jest teraz w modzie. Tak, naprawdę. W obecnej – nieco zwariowanej – sytuacji ekonomicznej, gdy ogromne firmy zostają zamykane, a start-upy wyrastają jak grzyby po deszczu, nieśpieszne podejście do interesów może uratować twoją firmę.

biznes

Inteligentne śledzenie czasu: rejestruj swoje godziny!

Czy zastanawiałeś się, jak mierzyć czas pracy, gdy jesteś freelancerem? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące logowania przepracowanych godzin pracy freelancera oraz narzędzi, które można wykorzystać w tym celu. Czas to pieniądz, czy nam się to podoba, czy nie.

arkusz czasu pracy czasomierz fakturowanie freenancer porady dla freelancerów praca na godziny rejestracja czasu rejestrator czasu śledzenie czasu timer zarządzanie czasem

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.