Faktura  proforma

Faktura proforma – definicja i przykłady

Faktura Proforma czy Faktura Pro Forma? Bez względu na to, jak zapiszemy jej nazwę, pytanie zawsze pozostaje to samo: czym jest faktura proforma? Kiedy i dlaczego jest stosowana? Jak powinna wyglądać? W poniższym artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, by pomóc ci stać się profesjonalistą od faktur proforma.

Co to jest faktura proforma?

„Pro forma” dosłownie oznacza „dla formy”. Oznacza to, że faktura pro forma to faktura, która została wystawiona wyłączenie dla celów formalnych, jako poświadczenie wartości transakcji. W przeciwieństwie do prawdziwej faktury handlowej, odbiorca faktury pro forma nie jest zobowiązany do jej zapłaty, a osoba wystawiająca taką fakturę nie oczekuje płatności. Faktura proforma jest więc formą potwierdzenia zamówienia, za pomocą którego obydwie strony rejestrują i uzgadniają cenę oraz inne szczegóły dotyczące produktu. Należy jednak pamiętać: faktura pro forma to obowiązująca umowa, choć jej kwota może jeszcze ulec zmianie w finałowej transakcji sprzedaży.

Kiedy stosowana jest faktura pro forma?

Powiedzmy, że wysyłasz towary za granicę, lecz z pewnych powodów faktura handlowa nie jest jeszcze gotowa. Lub wysyłane towary będą dla odbiorcy darmowe, co może mieć miejsce, jeśli są one częścią procesu wymiany. Lub może chcesz po prostu dać swojemu zagranicznemu partnerowi biznesowemu prezent lub darmowe próbki swoich produktów. Faktura pro forma może być konieczna dla poświadczenia wartości tych produktów w urzędzie celnym, choć w większości z nich, oprócz faktury pro forma konieczne będzie także wypełnienie odpowiedniego formularza. W niektórych przypadkach faktura pro forma może również zastąpić wycenę towaru, lecz o tym później.

Faktura pro forma w handlu międzynarodowym

Jeśli potrzebujesz przykładowej faktury pro forma, to prawdopodobnie działasz na rynku międzynarodowym. To wspaniale! Lecz wszelkie opłaty celne, formularze i podatki, wysyłka i komunikacja często okazują się koszmarem. Możesz mi wierzyć, ja to wiem. Dlatego właśnie zistemo została tak zaprojektowana, aby jak najbardziej uprościć międzynarodowy biznes. Czy wiesz, że zistemo przelicza wszystkie znane waluty świata i mówi w wielu językach? Euro, dolar amerykański lub rubel: wybierz język i walutę, którą chcesz się posłużyć, a twoja faktura pro forma zostanie wystawiona w perfekcyjnym rosyjskim, polskim lub niemieckim, po wybranym przez ciebie kursie wymiany walut. Chcesz się dowiedzieć więcej? Poczytaj o biznesie międzynarodowym z zistemo.

Prosta wycena sprzedaży dzięki fakturze pro forma

W niektórych przypadkach wycena sprzedaży lub kosztorys może zostać wystawiony w formie faktury pro forma. Choć wycena najczęściej przesyłana jest w formie listu biznesowego, to faktura pro forma także może służyć jako podstawa do negocjacji pomiędzy nabywcą a sprzedawcą.

Jeśli chodzi o wymagania formalne, to są one podobne do zwykłej faktury: należy podać dane kontaktowe, kwotę i wymagane daty. Dzięki zistemo, możesz stworzyć wycenę sprzedaży w ciągu kilku sekund. Jednak, jak to już bywa z wszelkimi wycenami i kosztorysami, najtrudniejszym zadaniem będzie ustalenie odpowiedniej ceny produktu. Ile jest warta twoja praca? Jak wygląda to na tle twojej konkurencji? Aby przeczytać więcej na temat idealnego kosztorysu, kliknij tutaj.

Najlepsze przykłady i szablony faktur pro forma

Jak więc powinna wyglądać faktura pro forma? Generalnie musi ona spełniać podobne wymagania, jak zwykła faktura handlowa. Powinieneś podać nazwę i adres swojej firmy, a także dane nabywcy, szczegółową listę towarów lub usług, ich koszt oraz datę dostawy. Oprócz tego faktura pro forma powinna zostać opatrzona unikalnym numerem i – co bardzo ważne – należy podać datę jej wystawienia. Pełna kwota transakcji, VAT (jeśli obowiązuje) lub inne podatki, a także należna kwota – i gotowe. Nie, zaczekaj: musisz oczywiście wyraźnie zaznaczyć, że jest to „faktura pro forma”. Dużym tłustym drukiem na górze dokumentu.

Automate Your Invoicing!
Make no Mistakes!

Enjoy your 14-day FREE trial, starting today.

Create FREE Invoice Today

Faktura pro forma z zistemo

Aby jak najbardziej ułatwić ci wysyłanie faktur pro forma, stworzyliśmy uproszczoną organizację pracy. Musisz jedynie utworzyć fakturę, a następnie wysłać ją jako „Szkic”, aby jak za dotknięciem magicznej różdżki wyczarować piękną fakturę pro forma. Bez zamieszania, bez bólu głowy. To proste: każda faktura, jaką tworzysz ma najpierw status „szkicu”. Jeśli wyślesz ją jako szkic, automatycznie stanie się fakturą pro forma. Jeśli będziesz chciał ją zamienić na właściwą fakturę i otrzymać płatność, możesz to zrobić za pomocą jednego kliknięcia.

Chcesz wystawić fakturę pro forma bez opłat? Kliknij tutaj

Ewidencja faktur pro forma

Prowadzenie skrupulatnej rejestracji faktur pro forma to bardzo skuteczne narzędzie planowania dla osób prowadzących własną działalność. To bardzo proste: ewidencjonując faktury pro forma, planujesz swoje dochody i wydatki na pewien okres czasu. Zaplanuj na przykład swoje przybliżone zarobki na przyszły miesiąc, tworząc faktury-szkice, a następnie oszacuj swoje wydatki. Ta-ram! Budżet na przyszły miesiąc gotowy: nawet przepowiadanie przyszłości to bułka z masłem!

Teraz, kiedy jesteś już ekspertem do faktur pro forma, mam nadzieję, że staną się one dla ciebie czystą zabawą. Tylko małe ostrzeżenie: twoja nowa specjalizacja jest faktycznie pro forma. Ponieważ z zistemo jedyne, co musisz zrobić, to nacisnąć odpowiedni przycisk. To wszystko.

Trzymaj się i powodzenia w sprawnym odbieraniu płatności!

Pozdrawiam, zistemo

faktura


Również interesujące

Metoda Lean Startup: 4 strategie dla Twojej małej firmy

Czy naprawdę jest Ci potrzebny biznesplan? Raczej nie. Tak przynajmniej twierdzi Eric Ries, twórca metody Lean Startup. Lecz uważaj – to dopiero połowa prawdy. Dowiedz się więcej na temat podstawowej wersji produktów, zwinnego programowania oraz ewolucji skupionej na kliencie – oraz jak zaadoptować metodę Lean Startup w swojej małej firmie, nawet jeśli początki swojej działalności masz już dawno za sobą.

firma freelancer mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

BI, IQ i KPI: Czym jest inteligencja biznesowa?

Istnieją różne rodzaje inteligencji: inteligencja biznesowa, emocjonalna, twórcza i inne. IQ, EQ, BI oraz KPI – inteligencja jest poddawana pomiarom i analizie. W biznesie, dokonywanie analiz za pomocą wskaźników rzeczywiście się opłaca.

inteligencja biznesowa

Powiedz goodbye arkuszom kalkulacyjnym: dlaczego funkcje Excela nie są już niezbędne

Czy korzystasz z arkuszy kalkulacyjnych jako narzędzia do prowadzenia swoich obliczeń księgowych? Praktycznie nie można im nic zarzucić. Są w miarę niezawodne, stosunkowo tanie oraz łatwe w użytkowaniu (gdy opanujesz już ich podstawowe funkcje i wzory).

freelancer mała firma zarządzanie firmą

Mass mailing, masowa wysyłka maili z życzeniami

Święta to sezon na wysyłanie życzeń. O tej porze roku nasze skrzynki odbiorcze wypełnione są wiadomościami. Wszyscy otrzymujemy życzenia świąteczne od znajomych, współpracowników i partnerów w interesie. zistemo umożliwi ci pełną kontrolę nad procesem przesyłania wiadomości e-mail, dzięki prostemu wykorzystaniu eksportowanych adresów.

masowa wysyłka maili

Twojej firmie potrzebny jest żargon firmowy

Czy Twoja mała firma ma swój żargon firmowy? Nie? Ale powinna! Po co? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. W swojej firmie używasz już żargonu firmowego? W takim razie gratulacje! Możesz pominąć ten artykuł i spożytkować swój cenny czas w lepszy sposób.

mała firma marketing

Sztuczna inteligencja w biznesie – czy roboty przejmują biznes?

Samo-prowadzące się samochody oraz sprzątające roboty nie są dziś jedynie wytworem wyobraźni rozmarzonych naukowców. Roboty, automatyzacja i sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intellignece – AI) mają coraz większy wpływ na nasze życie.

firma mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.