Praca w biurze od 9 rano do 5 po południu powoli odchodzi do lamusa. Ludzie pracują zdalnie, mają elastyczne godziny pracy, członkowie zespołu są rozproszeni po całym świecie. Zarządzanie firmą odbywa się w chmurze.
Możesz więc zapytać: czy w dzisiejszych czasach wciąż jest nam potrzebny rejestrator czasu pracy? Czy nie jest to już jedynie wspomnienie dni spędzanych w ciasnym biurze i otrzymywania wypłaty tylko za czas fizycznie tam spędzony?
Uwaga spoiler: rejestracja czasu pracy jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej
Dlaczego? Zaraz się dowiesz. Ale najpierw odpowiedz na pytania quizu.
Czy jest Ci potrzebny rejestrator czasu pracy?
Pytanie 1: Od czego rozpoczynasz swój poranek w dniu pracy?
- A – Włączam komputer, otwieram skrzynkę mailową i… zaglądam na Facebooka. Tylko na minutkę. Słowo. (1 punkt)
- B – Co masz na myśli mówiąc “poranek”? Czy odpowiadanie na pytania klientów przez Slack w środku nocy to też “praca”? Cierpię na bezsenność, więc chcę jakoś wykorzystać te godziny. (2 punkty)
- C – To proste: Siadam, aktualizuję swoją listę rzeczy do zrobienia na dziś i zabieram się do pracy. Zawsze notuję, ile czasu zajmują mi różne zadania, więc jestem bardzo wydajny. (3 punkty)
- D – Loguję się do mojego rejestratora czasu, oczywiście. Czemu pytasz? (4 punkty)
Pytanie 2: Jak wygląda Twój typowy dzień pracy?
- A – Spędzam mnóstwo czasu przed laptopem próbując ogarnąć pracę. Ale tyle rzeczy mnie rozprasza… trudno jest mi się skupić. (1 punkt)
- B – Co masz na myśli mówiąc „dzień pracy”? Pracuję dzień i noc, w przeciwnym razie nic nie byłoby zrobione. Wspomniałem już, że cierpię na bezsenność? (2 punkty)
- C – To proste: Wykonuję kolejno punkty z mojej listy zadań na dziś. Ponieważ wiem, ile zajmie mi każde zadanie, jestem bardzo wydajny. Chyba że ktoś zadzwoni. Albo kiedy mam nagłe spotkanie. Co zdarza się prawie codziennie… (3 punkty)
- D – Wystarczy rzucić okiem na mój arkusz czasu pracy. Rejestruję wszystkie godziny pracy spędzone nad danym zadaniem, projektem lub dla danego klienta. Czemu pytasz? (4 punkty)
Pytanie 3: Gdzie pracują członkowie Twojego zespołu?
- A – Jaki zespół? Jestem freelancerem, pracuję samodzielnie. Kiedyś pracowałem w domu, ale nie sprawdzało się to. Teraz chodzę do sali coworkingu, tam praca idzie mi trochę lepiej. (1 punkt)
- B – Jaka jest definicja „zespołu”? Jestem przedsiębiorcą, mój start-up współpracuje z freelancerami z całego świata. Przy tych wszystkich strefach czasowych, czasem cieszę się, że cierpię na bezsenność! (2 punkty)
- C – To proste: Na ukończenie każdego zadania wyznaczam sobie konkretny termin. Moja firma jest dobrze zorganizowana… a ja lubię mieć wszystko pod kontrolą. Nie jestem jednak wielkim fanem pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy. To tylko wszystko komplikuje! Nie ukrywam jednak, że pracownicy dają mi czasem nieźle popalić… (3 punkty)
- D – Całkowicie ufam swoim ludziom, więc pracują, gdzie i kiedy chcą. Ale przyznaję, że aplikacja do rejestracji czasu pracy wszystko to bardzo ułatwia! Dzięki niej zawsze widzimy, kto nad czym pracuje, co jest super. (4 punkty)
Pytanie 4: Jak Ci płacą?
- A – No wiesz… Raz w miesiącu siadam i wysyłam faktury. Co za katorga! Kiedyś klienci płacili mi za przepracowane godziny, ale nie da się przecież spamiętać, ile czasu nad czym spędziłem, prawda? Przeszedłem więc na ryczałt. Choć czasem chyba wyceniam swoją pracę zbyt nisko. (1 punkt)
- B – Co masz na myśli mówiąc „płacą”? Wiesz, dopiero rozpoczynamy działalność. Lecz mamy już na oku ciekawych inwestorów – kiedy to wszystko się dobrze rozkręci, będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Moim freelancerom płacę za przepracowane godziny. Ale kurczę… Zdziwiłbyś się, ile taki freelancer potrafi sobie zażyczyć… (2 punkty)
- C – To proste: Zapisujemy wszystkie przepracowane godziny w arkuszu Excel. Raz w miesiącu siadam i porównuję to z moją listą zadań, gdzie wcześniej zapisałem, czy pracowałem na konto klienta. Moi pracownicy robią to samo… Mogliby tylko tak często o tym nie zapominać! (3 punkty)
- D – Nasz rejestrator czasu wykonuje za nas całą pracę, naprawdę: automatycznie tworzy faktury na postawie naliczonych godzin, wysyła je i – tak, dokładnie! – nawet wysyła klientom przypomnienia o płatności. To nam oszczędza mnóstwo czasu! I mam wrażenie, że klienci płacą nam szybciej… (4 punkty)
Pytanie 5: Co robisz na koniec dnia pracy?
- A – Hmm… Biorę się za robotę? Nie mów nikomu, ale mam chyba problem z odkładaniem wszystkiego na później. Najbardziej produktywny jestem wtedy, gdy termin się zbliża. (1 punkt)
- B – Co masz na myśli mówiąc „koniec dnia pracy”? Dużo pracuję, wiesz? Poza tym pamiętasz, że cierpię na bezsenność? (2 punkty)
- C – To proste: Przygotowuję listę rzeczy do zrobienia na kolejny dzień. Nie ma nic przyjemniejszego niż odhaczanie z listy wykonanych zadań. Tyle że ostatnio nie jestem chyba zbyt wydajny… zbyt wiele telefonów, wiadomości tekstowych i niezaplanowanych spotkań. (3 punkty)
- D – Kiedy kończę pracę, wyłączam rejestrator czasu i idę na obiad z rodziną. Dlaczego pytasz? (4 punkty)
Czy jest Ci potrzebny rejestrator czasu?
Sprawdź wyniki quizu:
- 0 – 5 punktów: Desperacko potrzebujesz rejestratora czasu! Czy wiesz, że freelancerzy i przedsiębiorcy korzystają najbardziej na inteligentnej rejestracji czasu pracy? To zapewnia lepszą wydajność, lepszą skuteczność i lepszą równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Kiedy wyraźnie widzisz, na czym spędzasz czas, Twoja firma – i Twoje życie – zyskują na tym.
- 5 – 10 punktów: Pracujesz ciężko – ale czy pracujesz mądrze? W roku 2018 korzystanie rejestratora czasu pracy to nie polega na kontroli pracowników w stylu Wielkiego Brata. Chodzi tu bardziej o poprawę wydajności i jakości wykonywanej pracy. Prowadź konto rejestracji czasu tak jak prowadzisz konto bankowe – a będziesz w stanie lepiej wykorzystać swój czas. Kto wie, może nawet wyleczy Cię to z bezsenności?
- 11 – 15 punktów: Jesteś dość dobrze zorganizowany! Lecz można to jeszcze poprawić. Inteligentny rejestrator czasu pracy pomoże Ci się skupić, a dzięki niemu Ty i Twój zespół zaczniecie pracować mądrzej. Praca zdalna i elastyczne godziny pracy? Dzisiaj, przy możliwościach oferowanych przez chmurę, to żaden problem. Nie bój się! Wypróbuj to nowe rozwiązanie – nie będziesz żałował. Zaoszczędzisz dzięki temu swój cenny czas i pieniądze, a jednocześnie zaspokoisz potrzeby swojego zespołu.
- 16 – 20 punktów: Gratulacje! Doskonale potrafisz wykorzystać swój czas oraz nowoczesną technologię. Korzystanie ze zintegrowanego rejestratora czasu w chmurze pomaga Ci oszczędzać czas i pieniądze: automatyczne fakturowanie, płynne zarządzenie projektem i absolutna wydajność. A Ty możesz się skupić na tym, co naprawdę ważne. Rejestracja czasu to ścieżka wiodąca do sukcesu: wykorzystaj pojawiające się okazje, jakie daje Ci praca z zespołem zdalnych współpracowników i ewidencja w chmurze. Jakby nie było, czas to najbardziej cenny zasób, jaki mamy. Spędzaj go dobrze.
Pozdrawiam, zistemo