Przyszłość pracy

Zarządzanie zespołem w chmurze internetowej

Czy gotów jesteś na zarządzanie zespołem na miarę XXI wieku? Kierowanie zespołem wygląda dziś zupełnie inaczej niż zaledwie dziesięć lat temu. Ekipy międzynarodowe, zlecenia zdalne, elastyczne godziny pracy i coraz większa liczba freelancerów… Czy masz wszystko, czego Ci potrzeba, aby zarządzać zespołem pracowników w nowoczesnym świecie?

Narzędzia do zarządzania zespołem bardzo się zmieniły. Lecz czy zasady także?

Czy znasz to uczucie euforii, kiedy Ty i Twoja ekipa osiągacie cel, nad którym długo pracowaliście? To tak, jakby zdobyć szczyt wysokiej góry. To prawda, jest ogromne zmęczenie, lecz towarzyszy mu duma, entuzjazm i ogromna radość z dokonanego wyczynu – wspólnie.

Z góry, zarządzanie zespołem wydaje się łatwe… (Biletskiy Evgeniy / adobe.stock.com) Z góry, zarządzanie zespołem wydaje się łatwe… (Biletskiy Evgeniy / adobe.stock.com)

Ze szczytu wszystko wydaje się łatwe. Nie pamiętasz już o ciężkiej pracy, przeciwnościach i problemach, które trzeba było przezwyciężyć podczas wykonywania projektu. Uczucie, które  towarzyszy całej ekipie podczas wspinania się na metaforyczną górę to właśnie sedno „zespołowości”. Ty i Twoja ekipa stanowicie jedną potężną siłą, która powstała z potencjału każdej z osób w zespole. Spraw, by ta moc była Twoja!

Programy do zarządzania zespołem

Komunikacja to podstawa – a wiedza to potęga. Dobry program do zarządzania zespołem troszczy się o obie: jest zarówno narzędziem do skutecznej komunikacji z zespołem oraz daje wgląd w przebieg pracy w Twojej firmie. Od harmonogramu projektu po ewidencję czasu pracy, od przechowywania dokumentów po bezpieczną komunikację. Porządny program do zarządzania zespołem musi być tak wszechstronny jak wszechstronna jest praca Twojego zespołu. Ponadto, abyś mógł w pełni czerpać korzyści płynące z nowoczesnej technologii, Twoje narzędzie do zarządzania powinno działać online – czyli w chmurze.

Program do zarządzania zespołem online

Możliwość zarządzania zespołem z chmury daje bardzo wiele: pozwala na odgórną organizację pracy ekipy i uwalnia Cię z ograniczeń miejsca i czasu. Dzięki temu masz dostęp do wszystkich danych w dowolnym momencie i miejscu: z telefonu, laptopa lub komputera w domu. Bez instalacji, bez skomplikowanego systemu kopii zapasowych, bez konieczności synchronizacji wszystkiego. W tym właśnie tkwi piękno programów funkcjonujących w chmurze: wszystko zawsze odbywa się na żywo, zawsze jest na miejscu.

Zarządzanie zespołem rozproszonym

Kiedyś, dawno temu spotkanie członków zespołu oznaczało, że wszyscy zbierali się wokół jednego stołu. Dziś wystarczy, że znajdą się na tej samej stronie internetowej. Jak wynika ze statystyk Bureau of Labor, w 2015 roku 24% wszystkich osób zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych wykonywało zwoją pracę zdalnie, a liczba ta wciąż rośnie. Lecz zdalna współpraca zespołu wymaga narzędzi bardziej nowoczesnych niż tablica i sala konferencyjna.

Kiedyś, dawno temu spotkanie członków zespołu oznaczało, że wszyscy zbierali się wokół jednego stołu… (Rawpixel.com / adobe.stock.com) Kiedyś, dawno temu spotkanie członków zespołu oznaczało, że wszyscy zbierali się wokół jednego stołu… (Rawpixel.com / adobe.stock.com)

Narzędzia dla zespołów rozproszonych

Najważniejszą rzeczą jest, aby narzędzie dla zespołu pracującego zdalnie było dostępne z dowolnego miejsca i w każdej chwili – musi więc ono działać się w chmurze. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji do ewidencjonowania czasu pracy, zarządzania projektami i komunikacji online, a niektóre z nich są zupełnie darmowe. Lecz zastanów się: czy praktyczne będzie używanie osobnej aplikacji dla każdej z tych czynności?  Na szczęście istnieją narzędzia, które zaspokoją wszystkie potrzeby Twojego zespołu jednocześnie. Najlepsze z nich dają możliwość obserwacji poczynań Twoich pracowników na żywo – na przykład zistemo. Sam sprawdź!

Budowanie zdalnego zespołu

No dobrze, teraz masz już wszystko, czego Ci potrzeba. Programy takie jak zistemo oferują inteligentną ewidencję czasu pracy, bezpieczne kanały komunikacji i przechowywanie dokumentów, a wysoko to w internetowej chmurze. Dodaj do tego zarządzanie projektami, automatyczne rozliczenia z klientami oraz podgląd na żywo działań Twoich pracowników –  możesz czuć się w pełni usatysfakcjonowany. Lecz prawdziwe wyzwanie dopiero Cię czeka, a jest nim stworzenie zgranego zdalnego zespołu. Jak zapewnić ekipie to wspomniane wyżej uczucie „zespołowości”, gdy tak naprawdę nie jesteście razem? Jak uwolnić potencjał każdego z członków zespołu, jeśli nigdy nawet nie spotkaliście się twarzą w twarz?

Poznaj swoją ekipę – wysoko w chmurze!

Dobra wiadomość: obserwując pracę swojego zespołu w chmurze, możesz dość dobrze poznać jego członków. Inteligentne raporty czasu pracy nie pokazują przecież wyłącznie przepracowanych godzin – dzięki nim zauważysz także mocne i słabe strony swoich pracowników.  Zintegrowane zarządzanie projektami pozwoli Ci na dostrzeżenie postępów lub problemów w rzeczywistym czasie, z dowolnego miejsca i o każdej porze. Dzięki rejestracji czasu pracy na żywo, zawsze będziesz na bieżąco z tym, jak radzi sobie Twój zespół.

Ewidencja czasu pracy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Ewidencja czasu pracy jeszcze nigdy nie była tak prosta!

A teraz ta gorsza wiadomość: nie istnieją stuprocentowo pewne zasady, które pomogą Ci wykorzystać uzyskane w ten sposób informacje. Ludzie to ludzie, zarządzając zespołem trzeba więc brać pod uwagę ich osobowość oraz mocne i słabe strony. Nawet jeśli nie przebywacie w tym samym pokoju, lecz na dwóch różnych półkulach. Aby rzeczywiście osiągnąć poczucie jedności celu w zespole, podobne do tego podczas zdobywania szczytów górskich, potrzebny Ci będzie po prostu zdrowy rozsądek oraz dokładnie takie same umiejętności społeczne, jakich potrzebowałbyś siedząc ze swoimi pracownikami przy jednym stole. Narzędzia pomagające we wspinaczce na szczyt góry uległy zmianie, lecz podstawowe zasady się nie zmieniły.

Co o tym sądzisz? Co zmieniło się dla Ciebie i Twojej ekipy? Daj nam znać!

Pozdrawiam, zistemo

ewidencja czasu pracy mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą zarządzanie projektami


Również interesujące

Faktura proforma – definicja i przykłady

Faktura Proforma czy Faktura Pro Forma? Bez względu na to, jak zapiszemy jej nazwę, pytanie zawsze pozostaje to samo: czym jest faktura proforma? Kiedy i dlaczego jest stosowana? Jak powinna wyglądać?

faktura

Industry 4.0: roboty, sztuczna inteligencja oraz przyszłość rynku pracy

Roboty, sztuczna inteligencja oraz automatyzacja przemysłu to ogromne wyzwanie dla przyszłości rynku pracy. W ubiegłym tygodniu, na Światowym Forum Ekonomicznym, światowi liderzy dyskutowali na temat problemów związanych z Industry 4.0, czyli czwartą rewolucją przemysłową.

Industry 4.0

CRM w Chmurze! Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie

Czy myślisz o tym, aby zacząć korzystać z systemu zarządzania relacjami z klientem, nazywanego w skrócie CRM? Może zastanawiasz się właśnie, jaki system powinieneś wybrać? Nie szukaj dalej. Odpowiedz na 4 proste pytania, a wszystko stanie się jasne.

CRM

Twojej firmie potrzebny jest żargon firmowy

Czy Twoja mała firma ma swój żargon firmowy? Nie? Ale powinna! Po co? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. W swojej firmie używasz już żargonu firmowego? W takim razie gratulacje! Możesz pominąć ten artykuł i spożytkować swój cenny czas w lepszy sposób.

mała firma marketing

Co to jest chmura? Czy powierzysz jej swoją małą firmę?

Przetwarzanie danych w chmurze, księgowość w chmurze, przechowywanie w chmurze: coraz częściej powierzamy jej nasze dane. Lecz czym dokładnie jest chmura? I czy rzeczywiście jest odpowiednim rozwiązaniem dla freelancerów i małych firm?

freelancer mała firma przyszłość pracy zarządzanie firmą

6 kroków do międzynarodowego biznesu

Rozwinięcie działalności firmy poza granice swojego kraju jeszcze nigdy nie było prostsze: internet niweluje granice geograficzne, wciąż rośnie więc liczba ekip międzynarodowych. Mimo to, wielu przedsiębiorców wciąż obawia się przekroczyć granicę.

biznes międzynarodowy

Już dziś zacznij korzystać z darmowej 14-dniowej wersji próbnej

Nie wymagamy karty kredytowej.